займ на карту срочно
کد خبر: 47673 | سرویس: سیاست
تاریخ انتشار: 9 ژانویه 2024 | ساعت » 20:06

رئیس‌جمهور فرانسه وزیر آموزش و پرورش ۳۴ساله  این کشور را در تلاش برای بازیابی محبوبیت از دست رفته، به عنوان نخست‌وزیر جدید منصوب کرد.

به گزارش کیانسه ازفارس:، رئیس‌جمهور فرانسه امانوئل ماکرون امروز سه‌شنبه در تلاش برای دمیدن جان تازه به دور دوم ریاست‌جمهوری خود در آستانه انتخابات پارلمان اروپا، گابریل آتال وزیر آموزش و پرورش ۳۴ ساله را به عنوان نخست‌وزیر جدید منصوب کرد.

به نوشته رویترز، این اقدام لزوماً به تغییر سیاسی بزرگ منتهی نخواهد شد اما نشان‌دهنده تمایل ماکرون به تلاش برای گذر از اصلاحات نامحبوب مربوط به سن بازنشستگی و مهاجرت در سال گذشته و بهبود شانس حزب میانه‌رو خود در انتخابات ژوئن اتحادیه اروپاست.

اردوگاه ماکرون در نظرسنجی‌ها از حزب مارین لوپن رهبر راست افراطی حدود هشت تا ۱۰ درصد عقب است. رئیس‌جمهور فرانسه از زمانی که حزبش اندکی بعد از انتخاب مجدد وی در سال ۲۰۲۲ با از دست دادن ۵۵ کرسی، اکثریت مطلق پارلمانی را از دست داد، در حال دست و پنجه نرم کردن با ترکیب پارلمانی جدید برای پیشبرد سیاستهایش بوده است.

آتال از متحدان ماکرون که در دوران کرونا به عنوان سخنگوی دولت به چهره‌ای شناخته شده تبدیل شد، جایگزین الیزابت بورن، نخست‌وزیر مستعفی می‌شود. او جوانترین نخست‌وزیر فرانسه و اولین کسی است که آشکارا همجنس‌باز است.

دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه دوشنبه شب به وقت تهران اعلام کرد که امانوئل ماکرون استعفای بورن را پذیرفته است.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله

برچسب ها:
Subscribe
مرا آگاه ساز اگر
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
جدیدترین اخبار
سیاست روز
سیاست چیست
سیاست نامه
سیاست گذاری
سیاستمدار
سیاست های زنانه
سیاست ایران
سیاست خارجی ایران
سیاستگذاری عمومی