займ на карту срочно
کد خبر: 46823 | سرویس: سلامت
تاریخ انتشار: 12 جولای 2023 | ساعت » 1:29

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۶۰ بیمارستان کلینیک طب سنتی داریم که به صورت سرپایی مشغول ارائه خدمت هستند.

نفیسه حسینی یکتا، با اشاره به صحبت‌های رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه بیمارستان غدیر مبنی بر ضرورت استفاده از طب سنتی در کنار طب رایج، افزود: در حال پیگیری بحث ادغام طب ایرانی در نظام سلامت کشور هستیم که این موضوع با آموزش آموزه‌های طب سنتی در سطح شبکه بهداشت آغاز شد، سال گذشته در ۱۵ دانشگاه علوم پزشکی کشور و امسال هم بر اساس وظیفه‌ای که قانون بودجه تا پایان سال ۱۴۰۲ بر عهده ما گذاشته، ادغام در ۱۰۰ درصد شبکه بهداشتی باید انجام شود که شامل آموزش عموم جامعه برای اصلاح سبک زندگی و ورود طب سنتی به بسته‌های خدمت در حوزه معاونت بهداشت است.

وی اظهارداشت: لازمه ورود طب‌ایرانی به بیمارستان‌ها این است که متخصصین این حوزه و افراد مورد تایید را در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های بیمارستانی داشته باشیم و از مشاوره این افراد استفاده شود.

حسینی یکتا ادامه داد: در حال حاضر ما ۵۰۰ متخصص طب ایرانی داریم که فارغ التحصیل شده اند، از این تعداد حدود ۶۰ متخصص طب ایرانی در درمانگاه‌ها مشغول ارائه خدمت هستند و انتظار داریم که از متخصصین بیشتری در بیمارستان‌ها استفاده شود.

وی تصریح کرد: چک لیست بخش سرپایی به کمک معاونت درمان در حال تکمیل است و امیدوار هستیم که هرچه زودتر این اتفاق بیفتد، پیشنهاد ما این بود که در بخش اعتباربخشی بیمارستان‌ها حضور متخصصین طب ایرانی حداقل در بیمارستان‌های آموزشی به عنوان یک امتیاز مثبت و تشویقی و در آینده به صورت الزامی مد نظر قرار داده شود.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل با اشاره به اینکه در حال حاضر در بخش‌های بستری کمتر از مشاوره تخصصی متخصصان طب ایرانی استفاده می‌شود؛ گفت: هر چقدر حضور متخصصین طب‌سنتی در بیمارستان‌ها پر رنگ‌تر باشد و در کنار سایر متخصصان مشغول ارائه خدمت باشند، بدون شک طرح ادغام به خوبی اجرایی شده و اهداف سند ملی گیاهان دارویی، همچون اختصاص ۴ درصد ارزش بازار درمان کشور به طب سنتی سریع‌تر محقق می‌شود.

حسینی یکتا افزود: طب سنتی در کنار طب رایج در درمان بیماری‌های مختلف و کمک به درمان آنها و افزایش کیفیت زندگی در بسیاری از بیماری‌ها همچون بیماری‌های صعب العلاج می‌تواند کمک کننده باشد و در حال حاضر هم اصرار داریم که به صورت تلفیقی و ادغام یافته با طب رایج مورد استفاده قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: طب سنتی ایرانی در کنار طب رایج در درمان بیماری‌های مختلف به خصوص در بیماری‌های صعب العلاج و افزایش کیفیت زندگی بیماران می‌تواند کمک کند. در حال پیگیری هستیم که بتوانیم با پر رنگ کردن موضوع پیشگیری و سبک زندگی سالم با استفاده از آموزه‌های طب ایرانی از این ظرفیت به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله

برچسب ها:
Subscribe
مرا آگاه ساز اگر
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
جدیدترین اخبار