займ на карту срочно
کد خبر: 46731 | سرویس: ورزش
تاریخ انتشار: 4 می 2023 | ساعت » 11:28

مربی کشتی ایرانی مقیم ژاپن می‌گوید دوست دارد با قهرمانی فرزندانش پرچم ایران را در کشور ژاپن بالا ببرد.

هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد که نام‌های ایرانی سر از کشتی ژاپن دربیاورند. پس از کیوان و امین، حالا آرش و آریا خود را به رده نخست تیم ملی ژاپن نزدیک کرده اند و آرش ۱۹ ساله مدال طلای آسیا را در رده بزرگسالان برگردن انداخته است.

اما همه اینها فرزندان جواد اسفنجانی هستند، کشتی‌گیری که شاگرد مغازه بهروز یاری بوده و حدود ۳۰ سال قبل به ژاپن مهاجرت کرده است. او پس از ازدواج صاحب ۶ فرزند (۵ پسر و یک دختر) شده است که همگی کشتی‌گیر هستند. آنها که با ملیت ژاپنی و نام خانوادگی مادر خود (یوشیدا) مسابقه می‌دهند، در حال تبدیل شدن به چهره‌های شاخص در کشتی ژاپن و شاید آسیا و جهان هستند.

آرش یوشیدا ماه گذشته در مسابقات قهرمانی آسیا و در وزن ۹۲ کیلوگرم قهرمان آسیا شد تا این کشور پس از ۴۰ سال در اوزان سنگین صاحب مدال طلای قهرمانی آسیا شوند. اما نکته اینجا بود که آرش یوشیدا در یک مبارزه دور از انتظار ارشک محبی ملی‌پوش ایران را ۱۰ بر صفر شکست داد که شکست یک ایرانی از ژاپن در اوزان سنگین بسیار دور از انتظار بود.

جواد اسفنجانی که حدود ۳۰ سال است در ژاپن زندگی می‌کند در گفت‌وگو با ایسنا در مورد دلیل مهاجرت خود گفت: من بچه کرج هستم. البته مادرم کرد و پدرم گرمساری هستند. در قدیم در مغازه برادران یاری کار می کردم و همزمان با بهروز یاری هم به تمرین کشتی می رفتم. مقام کشوری ندارم اما فوت و فن کشتی را بلدم و این رشته را دوست دارم. ریزه کاریهای کشتی را از بهروز یاری یاد گرفتم. جرقه مهاجرت من به ژاپن از زمانی زده شد که بهروز یاری در بازیهای آسیایی هیروشیما مدال طلا گرفت. زمانی که او از ژاپن برگشت از آنجا تعریف کرد و گفت تا کی می‌خواهی در مغازه ما شاگردی کنی. این اتفاقات جرقه ای شد تا در ۲۳ سالگی به ژاپن بروم.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله

برچسب ها:
Subscribe
مرا آگاه ساز اگر
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
جدیدترین اخبار