займ на карту срочно
کد خبر: 46040 | سرویس: بین الملل
تاریخ انتشار: 31 آگوست 2022 | ساعت » 17:51

ائتلاف النصر، امروز با انتشار بیانیه‌ای، یک نقشه راه دو مرحله‌ای برای برون رفت از بحران سیاسی عراق ارائه کرد.

به گزارش کیانسه ازفارس،ائتلاف «النصر» عراق به ریاست «حیدر العبادی»، امروز (چهارشنبه، ۳۱ آگوست)، از گروه‌های سیاسی این کشور خواست تا بحران را به صفر برسانند و بر سر یک نقشه راه دو مرحله‌ای توافق کنند.

دفتر اطلاع‌رسانی النصر، با انتشار بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در «بغداد الیوم» منتشر شد، اعلام کرد: «ائتلاف النصر خواستار به صفر رسیدن بحران و توافق بر سر یک نقشه راه دو مرحله‌ای است. پس از حوادث مصیب‌بار و غم‌انگیز ۲۹ و ۳۰ آگوست، که طی آن شماری شهید و مجروح شدند و به قلب میهن آسیب وارد شد، ائتلاف النصر افکار عمومی و نیروهای مربوطه را در جریان دیدگاه خود برای مقابله با این بحران قرار می‌دهد».

بنا بر این بیانیه، دعوت ائتلاف النصر شامل نقاط زیر است:

۱. نیروهای سیاسی باید به بحران پایان دهند و صفحه حوادث فاجعه بار ۲۹ تا ۳۰ آگوست ۲۰۲۲ و قبل از آن را ببندند و با جدیت و به صورت سازنده، ترسیم مراحل یک راه حل ملی و منطبق بر قانون اساسی و مورد توافق همه طرف‌ها را در یک سقف زمانی محدود، آغاز کنند. این اقدام باید به دور از ذهنیت پیروز دانستن خود، روح کینه و شکستن اراده صورت گیرد زیرا همه برادر یک وطن و شریک در یک سرنوشت هستند.

۲- هر راه حلی باید با یک نقشه راه روشن و مورد توافق همه و بر اساس قواعد قانونی و مشروع و سازماندهی‌یافته قانون اساسی، باشد و تحقق آن مستلزم گفت‌وگو، روحیه مثبت، داشتن حس مسئولیت مشترک، کم کردن سقف مطالبات و دادن امتیازات متقابل در خدمت منافع عمومی است.

۳- ما معتقدیم که باید بر سر یک نقشه راه دو مرحله‌ای توافق شود. مرحله نخست، حل بحران کنونی به گونه‌ای که به انسداد موجود پایان دهد، است و مرحله دوم توافق بر سر خطوط کلی اصلاح نظام سیاسی است تا بتوان بر موانع موجود غلبه کرد و نظامی کارآمد، درست و قادر به اداره کشور باشد.

۴- ما چشم انداز خود را که در ۲۲ ژوئن ۲۰۲۲ مبنی بر این‌که، مرحله بعدی باید انتقالی باشد، طرح کردیم بار دیگر تکرار می‌کنیم. مرحله‌ای با مدت زمانی توافق شده که به انتخابات زودهنگام جدید، عادلانه که قوانین و سازوکارهای آن مورد توافق قرار گرفته و به تشکیل یک دولت جدید مشروط به توافق بین همه طرف‌ها منجر شود. دولتی که وظیفه اصلی آن هماهنگ کردن امور کشور و تدارک برای انتخاباتی عادلانه است تا مرحله ای درست از قانون اساسی را پایه‌ریزی کند.

۵- مرحله قانون اساسی حاصل از انتخابات زودهنگام آتی باید اصلاحات و تغییر را در حیات و نظام سیاسی اتخاذ کند تا از بحران های مکرر جلوگیری شود. بدون اصلاحات شجاعانه و واقعی در مورد هر چیزی که نادرست و فاسد است، هیچ امیدی به ایجاد سیستم بهتری نیست که بتواند وظایف سیاسی، امنیتی، اقتصادی و حاکمیتی دولت را انجام دهد.

ائتلاف النصر، در حالی این نقشه راه دو مرحله‌ای را ارائه می‌کند که دیروز (سه شنبه، ۳۰ آگوست)، «سید مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر، با حضور در نشستی خبری در نجف اشرف، برای درگیری‌های خونین اخیر در عراق از مردم این کشور عذرخواهی کرد و برای خروج طرفداران خود از تحصن، ضرب‌الاجل یک ساعته تعیین کرد.

رهبر جریان صدر یک روز پیش از این اتفاق، با اعلام تصمیمش مبنی بر کناره‌گیری از سیاست، کشور عراق را وارد فاز جدیدی از درگیری‌ها کرده بود. وی در این استعفاء گفته بود که هیچ زمانی ادعای رهبری و مرجعیت نداشته و برای همیشه از فعالیت‌های سیاسی کناره‌گیری می‌کند.

در پی صدور بیانیه استعفای الصدر، آشوبگران حامی جریان صدر در منطقه سبز دچار آشفتگی شده و برخی نیز اقدام به حمله به برخی ساختمان‌های دولتی کرده‌اند. درگیری این افراد با نیروهای امنیتی عراق تا دیروز ادامه داشت و رسانه‌ها گزارش دادند که این اغتشاشات، منجر به کشته شدن ۳۰ نفر و زخمی شدن ۷۰۰ تن دیگر شده است.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله

برچسب ها:
Subscribe
مرا آگاه ساز اگر
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
جدیدترین اخبار