займ на карту срочно
کد خبر: 42525 | سرویس: بین الملل
تاریخ انتشار: 24 فوریه 2021 | ساعت » 19:08

توافق بر سر مبادله اسیران با نیروهای مقاومت فلسطینی بر آینده سیاسی بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس، در آستانه چهارمین انتخابات کنست بسیار تاثیر گذار است.

روزنامه اینترنتی رأی الیوم با اشاره به اهداف سیاسی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و بنی گانتس، آنهم در آستانه چهارمین انتخابات پارلمانی برای رسیدن به توافقی بر سر مبادله اسیران بین این رژیم و نیروهای مقاومت فلسطینی در نوار غزه نوشت: همه تلاش‌های تل آویو برای آزادسازی سربازان به اسارت گرفته شده اش در نوار غزه تا زمانی که خواسته‌های مقاومت را برآورده نکند، شکست خواهد خورد.

برگ برنده مبادله اسراء

رأی الیوم که از لندن به روز می‌شود، در مطلبی با عنوان «مبادله اسیران صورت نخواهد گرفت مگر بر اساس شروط مقاومت» به قلم فایز أبو شماله نوشت: دولت کنونی رژیم صهیونیستی به مبادله اسیران به شدت نیازمند است و شاید بنی گانتس وزیر جنگ کنونی نیز برای پایان دادن به پرونده سربازان به اسارت درآمده  در نوار غزه که چند روز پیش اعتراف کرد به عنوان رئیس وقت ستاد مشترک در سال ۲۰۱۴ میلادی مسؤلیتش را به عهده گرفت، به شدت تمایل داشته باشد.

بسته شدن این پرونده برای بنی گانتس می تواند یک دستاورد باشد که به وی در عبور از نسبت تعیین کننده آرا در چهارمین انتخابات کنست کمک کند.

 

توجه رسانه ها به موضوع اسیران و مفقودان رژیم صهیونیستی

رسانه‌های اسرائیلی طی روزهای گذشته موضوع اسیران و مفقودان را با دو گفتمان مطرح کرده اند یکی گفتمان انتقادی و پرداختن به اسرار پشت پرده در معامله بازگرداندن دختر یهودی که وارد خاک سوریه شده بود و از پرداخت بهای مالی و انسانی برای این معامله سخن گفته می‌شود و همین موضوع نخست وزیر را در مقابل خانواده‌های اسیران نزد نیروهای مقاومت در نوار غزه در تنگنا قرار داده است. گفتمان دوم نیز سرزنش و بی اعتمادی به رهبران سیاسی است که همین نیز دولت را به مخمصه انداخته و آن‌ها به دست برداشتن از سربازان به اسارت گرفته شده با گذشت هفت سال از اسارتشان، متهم شده اند.

 

اذعان به شکست و ناتوانایی صهیونیستها

مقامات رژیم صهیونیستی به یقین رسیده اند که فشارها به غزه موجب پیروزی نخواهد شد و همه تلاش‌ها برای جاسوسی، شنود، خبرچینی، محاصره نوار غزه، مجازات، قطع کردن حقوق، قطع کردن برق و نیز ندادن واکسن کرونا؛ در دستیابی به هرگونه اطلاعاتی درباره سربازان اسیر شکست خورده و هیچ یک از این‌ها بر تصمیم مقاومت در این باره تأثیری نداشته است بنابراین پیش روی دولت اسرائیل راهی جز موافقت با معامله برای مبادله اسیران البته با شروطی که مقاومت از روز اول برای به اسارت گیری سربازان اسرائیلی تعیین کرده، نمانده است.

 

شرایط حماس  برای مبادله اسراء 

مقاومت برای اجرای معامله مبادله اسیران آمادگی دارد، اما نه بر اساس خبرهایی که رسانه‌های اسرائیلی منتشر و اعلام کرده اند. آن‌ها می‌گویند شروط مقاومت، افزایش مسافت ماهیگیری در سواحل غزه و یا ایجاد یک بندر است، اما مقاومت جهت گیری را تغییر نمی‌دهد و نگاهش به چیزهایی که اهمیتش از انسان کمتر است نیست. جنبش حماس اجازه نخواهد داد انتخابات آینده مجلس قانونگذاری بر شروطش تأثیر بگذارد و حماس می‌داند اجرای معامله مبادله اسیران در این مرحله برای این جنبش مفید خواهد بود، اما می‌داند ثبات بر سر اصولی که از ابتدای به اسارت گیری سربازان اسرائیلی تعیین کرده، قدرت پنهان حماس است که به آن امکان حضور تأثیرگذار در میان فلسطینیان را داده است.

بدون کوچکترین تردیدی، دولت اشغالگر اسرائیل، تحولات فلسطینیان را زیر نظر دارد و از روابط خوب بین حماس و مصر برای فشار به منظور اجرای معامله مبادله اسیران بهره برداری خواهد کرد و بعید نمی‌دانم دولت اشغالگر آزاد کردن سربازان اسیرش را به موافقت با اجرای انتخابات مجلس منوط کند که مردان مقاومت نخواهند پذیرفت، زیرا تکلیفشان را در این خصوص روشن کرده اند و مطمئن هستند مصر عربی به آنان فشار نخواهد آورد و نخواهد پذیرفت که انتخابات مجلس قانونگذاری، موضوعی برای مذاکره یا وسیله‌ای برای فشار به حماس باشد، زیرا بر اسیران فلسطینی در زندان‌های اسرائیل بازتاب‌های منفی خواهد داشت.

شاید معامله مبادله اسیران به زودی علنی شود به شرط آنکه دولت اسرائیل به خواسته‌های ملت فلسطین در آزاد کردن اسرای دارای محکومیت‌های بالا پاسخ دهد و در این صورت همه تلاش‌های اسرائیل برای آزادسازی سربازان به اسارت گرفته شده، شکست خواهد خورد.

0 0 vote
Article Rating

برچسب ها:
Subscribe
مرا آگاه ساز اگر
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
جدیدترین اخبار