займ на карту срочно
کد خبر: 41640 | سرویس: استان ها
تاریخ انتشار: 11 نوامبر 2020 | ساعت » 21:06

کشاورزحداقل برای یکبار باید ثمره ی توصیه های جدید را با چشمان خود ببیند تا به درستی سخنان مسئولین این پروژه باورپیداکند.

این نوشته صرفا ازدیدگاه یک گروه خاص پیروی نمی کند و در آن سعی شده است که منصفانه و منطقی به این پروژه عظیم نگاه گردد.

سرانجام، پس از چند سال حرف و حدیث فراوان پیرامون طرح ۴۶۰۰۰هکتاری سیستان با نواقصی به بهره برداری رسید.این واقعیت که چالش اصلی سیستان آب است را هیچکس نفی نمی کند،اگر این موضوع را بعنوان نقطه مشترک دیدگاه های موجود قرار دهیم ،باید بپذیریم که شیوه  و روش کشت و نوع محصول در سیستان،پس ازسالها باید با تغییر جدی روبرو شود.دیگر نمی توان سراغ کشت محصولاتی رفت که آب فراوانی احتیاج دارند.گندم،جو،هندوانه،خربزه غالب کشت کشاورزان سیستان ،هیچ کدام دیگرنمی توانند به صورت آبیاری تحت فشارطرح ۴۶هزار هکتاری به عمل بیایند.

این بزرگترین درد برای کشاورز و بزرگترین چالش برای وزارت کشاورزی است،درد کشاورز قطع شدن همان اندک درآمد سالیانه است و چالش وزارت جهادکشاورزی متقاعد کردن کشاورز به تغییر روش آبیاری است.

اگر با هر کدام از این گره ها هم کلام شوید،نمی توانید برای نوع نگرانی آنهابی تفاوت باشید،هر دو گروه هم حرف بی حسابی نمی زنند،ابتداباید نگرانی کشاورز بر طرف شود،این البته بایدسالها قبل و هم زمان با شروع پروژه درسیستان اتفاق می افتاد.

باید در سالیان قبل هم زمان با کشت سالانه کشاورزان به انها توصیه میشدتا قسمتی از زمین زراعی خود را به کشت های جایگزین کشت های مرسوم درمنطقه اختصاص دهد،تا کشاورز در کنار گندم خود مثلا چای ترش را نیز امتحان کند،یا در کنار جو،دانه های روغنی را آزمایش کند و دولت نیز برای تشویق کشاورز،کشت جدید جایگزین شده کشاورز را با قیمتی منطقی که در شرایط عادی قطعا قیمت آن بیشتر ازگندم وجو،خواهد بود را خریداری کندتا وقتی کشاورز صرفه اقتصادی محصولات جدیدراببیند،خود به خود در این چند سال  و اندی بخش بزرگتری اززمین های خود را به محصولات جدید اختصاص خواهد داد.باید باور کنیم آقایان مسئول،که کشاورز خیلی بهتر از من و شما صرفه اقتصادی خود را می داند.

کشاورز حداقل برای یکبار باید ثمره ی توصیه های جدید را با چشمان خود ببیند تا به درستی سخنان مسئولین این پروژه باور پیدا کند.

حالا نیز تا بیشتر از این خیلی دیر نشده ،باید این کار را سریعتر پیش برد،تا حداقل برای سال آینده ۲۰ تا ۳۰درصد کشاورزان را راضی به انجام این توصیه هاکرد.وقتی مجصول گران قیمتی مثل زعفران که کمترین مقدارآب را در طول سال نیاز دارد و اتفاقا در سیستان چندسال است که کشت آن شروع شده،ظرفیت و قابلیت شروع یک تحول بزرگ را دارد،چرا نباید از آن نهایت استفاده رابرد.

دوستان،زمان بزرگترین انبار غله ایران گذشته است ،چرادرگذشته مانده ایم؟

 

علیرضا آغاز

فعال اجتماعی

0 0 vote
Article Rating

برچسب ها:
Subscribe
مرا آگاه ساز اگر
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
جدیدترین اخبار