займ на карту срочно
کد خبر: 38671 | سرویس: جامعه
تاریخ انتشار: 1 مارس 2020 | ساعت » 22:27

ترس همگانی از ویروس کرونا باعث شده است تا در اکثر کشورها قیمت ماسک به شکل نجومی افزایش پیدا کند و بسیاری از داروخانه‌ها با کمبود روبرو شوند.

هنوز چند ساعت از اعلام خبر ابتلای چند نفر در ایران به ویروس کرونا نگذشته بود، که گزارشاتی از تمام شدن ماسک و مواد ضدعفونی کننده در داروخانه‌ها منتشر شد.

صندوق‌داران در بیشتر داروخانه‌ها برای سوالی تکراری درباره ماسک، با یک نیشخند، پاسخی ثابت داشتند؛ «نداریم.»

در این مدت بارها انبارهای مختلف احتکار تجهیزات بهداشتی کشف شد، تا که دیروز سردار محمدرضا مقیمی، رئیس پلیس امنیت اقتصادی خبر داد که در بازرسی از انبارها و مراکز توزیع در یک هفته گذشته، ۱۶ میلیون و ۷۷۳ هزار و ۹۱۷ عدد انواع تجهیزات بهداشتی شامل ۶ میلیون و ۷۰۹ هزار و ۶۷۳ عدد انواع ماسک، ۹ میلیون و ۸۱۶ هزار و ۴۰۰ عدد دستکش‌های بهداشتی و ۲۴۷ هزار و ۸۴۴ بطری انواع مواد ضد عفونی‌کننده احتکاری کشف شده است.

حتی مسعود نمکی، وزیر بهداشت هم با ارسال نامه‌ای به رییس جمهور نسبت به این موضوع اعتراض کرد، در بخشی از این نامه آمده است: «در ایامی که احتمال آلودگی مردم بدلیل عدم وجود اقلام حفاظتی و پیشگیرانه در خطرست، این شبکه فرصت‌طلب بی‌انصاف از کجا خاطر جمعی دارد که اینگونه جسورانه روبروی مردم و مسئولین می‌ایستد و به راحتی اعلام می‌کند که دویست میلیون ماسک را می‌تواند ۲۴ ساعته با فلان قیمت در فلان جا عرضه کند؟»

این کمبود ماسک و برخی لوازم دیگر بهداشتی وارد بخش‌های پزشکی شده هم شده است تا حدی که چند روز پیش انجمن علمی رادیولوژی ایران با ارسال نامه‌ای از کمبود ماسک و مواد ضدعفونی در مراکز تصویربرداری خبر داد.

اما به نظر می‌رسد این بحران ماسک، تنها مربوط به ایران نیست و کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه زیادی، در سرتاسر دنیا با این بحران روبرو شده‌اند.

افزایش ۴ برابری قیمت ماسک در وبسایت آمازون

حتی در سایت خرید و فروش آمازون، قیمت انواع مختلف ماسک در یک ماه اخیر چند برابر شده است، برای مثال در این مدت قیمت یک بسته ماسک N۹۵، از ۱۵دلار به ۸۵ دلار رسیده است. این برخلاف سیاست عدالت در قیمت‌های این شرکت است، اد رزنبرگ یکی از مسئولین آمازون در این رابطه می‌گوید: «شرکت تاکنون به ده‌ها شرکت تولیدکننده ماسک اعلام کرده که این قانون را رعایت نکرده‌اند.».

گزارش: نیوصدر

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
مرا آگاه ساز اگر
جدیدترین اخبار