займ на карту срочно
کد خبر: 38311 | سرویس: فرهنگ و هنر
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۸ | ساعت » ۱۳:۵۴

همایش بزرگداشت یعقوب لیث و پاسداشت رستاخیز زبان پارسی برگزار شد
به گزارش اسما رخشانی خبرنگار روزنامه زاهدان به همت بنیاد فرهود و همیاری مؤسسه اجتماعی فرهنگی سجادیه سیستانی‌های مقیم مرکز، انجمن خوزستانی‌های مقیم مرکز، انجمن لرستانی‌های مقیم مرکز، انجمن کرمانشاهی های مقیم مرکز، بنیاد فردوسی توس، جامعه پیشاهنگی ایران، نشریه‌های امرداد، وطن یولی و زرین‌مهر همایش بزرگداشت یعقوب لیث و پاسداشت زبان پارسی روز دوشنبه دهم دی‌ماه در تالار فردوسی پارک ورشوی تهران برگزار شد.
پس از قرائت قرآن و سرود جمهوری اسلامی دبیر همایش به ارائه گزارشی از روند شکل‌گیری همایش و همراهان برگزاری پرداخت. سپس استاد سلطان جهان تیغ شاعر شهیر سیستانی به خوانش شعر ایران خود پرداخت که با شور و هیجان اجرا شد و مورد استقبال قرار گرفت.
سپس دکتر محمدتقی رخشانی دکترای تاریخ و عضو مؤسسه اجتماعی فرهنگی سیستانی‌ها طی سخنانی به جایگاه سیستان و شرایط زمانه یعقوب پرداخت و بخشی از خدمات یعقوب به شعر و زبان پارسی را برشمرد و گفت:یعقوب به‌‌عنوان یک عیار سیستانی سردار ملی و شهریار ایران با تشکیل حکومت ملی و حمایت از سرایش شعر فارسی و خدمت به زبان پارسی ایرانیان را وام‌دار خویش کرده است.
در ادامه دکتر یعقوب زلقی مدیر سایت تاریخی گندی‌شاپور و محوطه یعقوب لیث طی سخنانی به اقدامات صورت گرفته طی سه سال گذشته در مرمت مقبره یعقوب لیث پرداخت.
سخنران بعدی جلسه دکتر دادبه بود که به نقش زبان پارسی در حفظ هویت ایرانی پرداخت.
دکتر بقایی ماکان با تمرکز بر اتحاد همه ایرانیان با محوریت زبان پارسی به نقش یعقوب لیث در احیای شعر پارسی پرداخت. در ادامه دکتر جلال خالقی مطلق طی سخنانی به زنده بودن و اهمیت سخن یعقوب لیث در این گفتار که چرا باید سخنی گفت من آن را اندر یابم پرداخت.
پیمان بزرگ نیا استاد موسیقی و رهبر گروه ملی سازینه با اجرای نی به همراه دف نوازی خانم آزاده سلطانی در سخنانی کوتاه از پخش موسیقی‌های بی‌هویت در صداوسیما گلایه نمود.
استاد حبیب الله قادر آتشگر هنرمند سیستانی و گروه هامون با اجرای دو قطعه موسیقی به مراسم حال‌وهوای دیگری بخشید. گروه چاپ و چوب بازی سیستانی در نمایشی زیبا همگان را به وجد آوردند.
رادمان توانا نوجوان همنام رادمان (یعقوب لیث) قطعه‌ای زیبا را در بزرگداشت رادمان بزرگ دکلمه نمود.
در ادامه کیوان سالمی مدیر اجرایی همایش طی سخنانی از ردپای سرداران بزرگ در سرزمین سیستان و خوزستان سخن گفت.
پایان‌بخش سخنان این مراسم کلام پرشور داریوش فرهود پدر علم ژنتیک ایران و شخصیت مهم ایران فرهنگی بود که بر لزوم برگزاری همایش‌هایی از این دست برای ایجاد حسن اتحاد و مهربانی تأکید کرد. مراسم با اهدای یادگاری سپاس و همخوانی سرود ای ایران به پایان رسید.

 

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
مرا آگاه ساز اگر
جدیدترین اخبار