займ на карту срочно
کد خبر: 36979 | سرویس: استان ها
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۹۸ | ساعت » ۱۷:۵۱

کیخا با اشاره به حمله گاندوها به مردم روستایی در سیستان و بلوچستان گفت: متاسفانه ۷۰۰ هزار نفر از مردم سیستان و بلوچستان هنوز به آب شرب بهداشتی دسترسی ندارند.

«احمدعلی کیخا» در مورد حمله گاندوها به مردم سیستان و بلوچستان گفت: علیرغم اینکه حدود چهار دهه از عمر پر برکت نظام جمهوری اسلامی ایران می گذرد اما متاسفانه آمارها می گوید که حدود ۷۰۰ هزار نفر از مردم سیستان و بلوچستان هنوز به آب شرب بهداشتی دسترسی ندارند.

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در برخی از مناطق استان سیستان و بلوچستان دسترسی هر خانوار به آب، روزانه حداقل ۱۵ لیتر است که آن هم به صورت سیار برای آنها برده می شود و همین موضوع باعث شده است که مردم برای تامین آب شرب با مشکلات عدیده ای مواجه شوند.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: روز گذشته به اتفاق رییس مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان جلسه ای را با وزیر نیرو داشتیم که وی قول دادند پیگیری های لازم را در این زمینه انجام دهند.

وی اضافه کرد: دولت در اسفند ماه ۹۷ بخشنامه ای را برای تامین آب شرب بهداشتی در استان سیستان و بلوچستان داشته است که بخشی از این بخشنامه اجرایی شده است اما بخش هایی از آن نیز هنوز اجرایی نشده است و قرار است که طی دو هفته آینده گزارشی را دوستان در وزارت نیرو و معاونت آبفا در رابطه با راه های تامین آب شرب در استان سیستان و بلوچستان ارایه دهند که اگر این گزارش آماده شود با حضور آقای نوبخت و رییس مجلس و سایر متولیان امر در جلسه ای آن را مورد بررسی قرار می دهیم تا در این زمینه تصمیم گیری شود.

کیخا با بیان اینکه زیستگاه گاندو اصولا در جاهایی است که مردم برای تامین آب مراجعه می کنند، گفت: اصولا گاندوها در فصل تخم گذاری حالت تهاجمی دارند و وقتی که روستاییان برای برداشت آب مراجعه می کنند، ممکن است حملاتی را به آنها داشته باشند و این امری طبیعی است البته معتقدیم باید کارهای آموزشی در این زمینه برای روستاییان انجام شود که نه گاندوها آسیبی ببینند و نه خطری متوجه مردم باشد.

وی خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست و صدا و سیمای استان سیستان و بلوچستان در رابطه با آموزش باید جدی تر ورود کنند و کلاس ها و برنامه های آموزشی را در این زمینه داشته باشند./شبستان

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
مرا آگاه ساز اگر
جدیدترین اخبار