займ на карту срочно
کد خبر: 34623 | سرویس: دانش و فناوری
تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۷ | ساعت » ۲۰:۲۳

صندوق جهانی طبیعت در آخرین نسخه از گزارش موسوم به سیاره زنده اعلام کرد: جمعیت حیات وحش جهان از سال ۱۹۷۰ میلادی تا کنون ۶۰ درصد کاهش یافته است.

در این گزارش که هر دو سال یک بار منتشر می شود، به وضعیت سلامت سیاره زمین پرداخته شده و تصویر جامعی از آثار مخرب فعالیت های انسان بر زمین ارایه می شود.در سال ۲۰۱۶ میلادی در این گزارش اعلام شد که بین سال های ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۲ نزدیک به نیمی از جمعیت جهانی حیات وحش از بین رفته و اگر اقدام موثری در این رابطه انجام نپذیرد، تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۶۷ درصد از حیات وحش زمین از بین خواهد رفت. در این گزاش نیاز انسان به انرژی و غذا به عنوان مهم ترین عامل مخرب حیات وحش معرفی شده است.
اکنون پس از گذشت دو سال، نسخه جدید این گزارش نشان می دهد که تغییری در اوضاع حاصل نشده است و جمعیت گونه های مختلف پستانداران، پرندگان، ماهی ها، خزندگان و دوزیستان در بازه زمانی ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۴ میلادی کاهش ۶۰ درصدی را نشان می دهد. در این گزارش نابودی زیستگاه ها در کنار رفتارهایی مانند ماهی گیری و شکار بیش از حد به عنوان مهمترین تهدیدات نسبت به گونه های جانوری معرفی شده اند. همچنین بر اساس این گزارش در طول ۳۰ سال گذشته ۵۰ درصد از مرجان های ساکن آب های کم عمق و ۲۰ درصد از زیست بوم آمازون از بین رفته است.
بر اساس این گزارش هنوز برای تغییر دیر نشده است و محافظت از طبیعت، امکان محافظت از انسان ها را فراهم می کند. چالش اصلی این کار، تغییر رویکرد توسعه به شمار می رود که مستلزم یک اقدام جهانی است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
مرا آگاه ساز اگر
جدیدترین اخبار