займ на карту срочно
کد خبر: 34527 | سرویس: سیاست
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۷ | ساعت » ۱۸:۲۴

محمد شریعتمداری وزیر، صنعت، معدن و تجارت امروز در حاشیه مراسم رونمایی از از منظومه سامانه‌های تجارت ایران در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص اینکه آیا استعفا داده‌اید گفت: نه، استعفا نداده‌ام.

به گزارش کیانسه از فارس ،محمد شریعتمداری وزیر، صنعت، معدن و تجارت امروز در حاشیه مراسم رونمایی از از منظومه سامانه‌های تجارت ایران در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص اینکه آیا استعفا داده‌اید گفت: نه، استعفا نداده‌ام.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که برای حل مشکل کامیون‌دار چه تصمیماتی اتخاذ شده است، گفت: ما همکاری بسیار مشفقانه‌ای با وزارت راه و شهرسازی در زمینه تامین لاستیک داریم.

شریعتمداری بیان داشت: یکی از نیازمندی‌های مجموعه کامیون‌داران استفاده از تولید داخلی لاستیک‌های سنگین است که در ۶ ماهه ابتدای امسال بیش از ۵۲۰ هزار حلقه لاستیک در داخل کشور تولید شده است که از طریق شبکه‌ منظمی علاوه بر آن تعداد لاستیکی که شرکت‌های خودروساز برای تولید خودروهای نو سنگین نیاز داشته‌اند.

با همکاری سازمان راهداری کشور تجهیز شده در اختیار مراکز مختلف توزیع لاستیک قرار گرفته است البته این میزان حتما به کفایت نبوده و از آنجایی که امسال با تغییر سیاست‌ ارزی مواجه شدیم طبیعتا گشایش اعتباری اسنادی برخی از واردکنندگان اصلی کالا با معطلی‌هایی در سامانه اول که در گروه یک مورد استفاده قرار می‌گرفت مواجه شدند و در جلسات قرار شد این امر تسهیل شود.

وی افزود: قبلا با توجه به نرخ ارز کشور، بخشی از واردات لاستیک به کشور از طریق بازارچه‌های مرزی، رانندگان ترانزیت و تعاونی مرزنشینان وارد می‌شود و به عبارتی بخشی از نیاز کشور به صورت غیر تجاری و کالای همراه وارد می‌شد اما با افزایش نرخ ارز واردات آن از آن طریق غیر تجاری کم شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: میزان ارز مورد نیاز برای واردات لاستیک برای امسال به بیش از دو برابر افزایش یافته و اگر سال قبل حدود ۳۰۰ میلیون دلار واردات لاستیک سنگین امکان پوشش نیاز کشور وجود داشت امسال بالغ بر ۷۰۰ میلیون دلار نیاز ارزی برای واردات در این بخش نیاز است و با وجود ۱۲۰ هزار لاستیک در شبکه توزیع موجود (گمرکات و کالای متروکه) با همکاری‌های که سازمان گمرک و اموال تملیکی انجام داد این مجموعه هم برای توزیع در اختیار سازمان راهداری در سراسر کشور قرار گرفته است .

وی با اشاره به اینکه علاوه بر اینکه مقرر شده از مهرماه مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار از طریق بانک مرکزی به واردات لاستیک اختصاص یابد، گفت: از ماه آینده هر ماه به طور مرتب مبلغ ۸۰ میلیون دلار در اختیار واردکنندگان مجاز لاستیک قرار می‌گیرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
مرا آگاه ساز اگر
جدیدترین اخبار
سیاست روز
سیاست چیست
سیاست نامه
سیاست گذاری
سیاستمدار
سیاست های زنانه
سیاست ایران
سیاست خارجی ایران
سیاستگذاری عمومی