займ на карту срочно
کد خبر: 40478 | سرویس: جامعه
تاریخ انتشار: 29 جولای 2020 | ساعت » 17:11

«من هم خودم نگران هستم. اما باید مسائل مختلفی را نظر بگیریم، برای مثال  تعویق آزمون باعث استرس بیشتر داوطلبان و به هم خوردن برنامه‌ریزی دانش آموزان می‌شود

اوج‌گیری دوباره پاندمی کروناویروس در ایران، وضعیت برگزاری کنکور ۹۹ را با مشکلات فراوانی روبرو کرده است؛ بسیاری از دانش‌آموزان و کارشناسان نسبت به برگزاری این آزمون نگران هستند، اما به نظر می‌رسد با تایید ستاد ملی مقابله با کرونا، کنکور در پایان مرداد برگزار می‌شود.

درواقع بعد از اتفاقات فراوانی که درباره زمان شروع برگزاری کنکور سراسری در چند ماه اخیر رخ داد، بالاخره مسئولان وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کردند که امکان تعویق دوباره این آزمون وجود ندارد.

روز گذشته ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت در این رابطه با اشاره به اینکه ممکن است شهریور و پاییز وضعیت بدتر باشد، گفت: «امکان به تعویق انداختن کنکور وجود ندارد.»

اگرچه این آزمون قرار است با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجرا شود، اما برخی از کارشناسان و حتی مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا با این موضوع مخالف هستند و حتی برخی از دانش‌آموزان و خانواده‌ها نسبت به این موضوع اعتراض کرده‌اند.

برای مثال مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا، در این رابطه در گفت‌وگویی رادیویی گفته بود: «اصلا وضعیت فعلی تهران خوب نیست و کنکور باید عقب بیفتد و به هیچ‌وجه هیچ نوع تجمعی توصیه نمی‌شود.»

اما به نظر می‌رسد تاخیر یا لغو کنکور هم می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. در همین رابطه ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش آموزش کشور، در گفت‌وگویی با خبرآنلاین به توضیح این مشکلات پرداخت، او همچنین می‌گوید سازمان سنجش تنها یک دستگاه اجرایی است و وظیفه آن‌ها اجرای مصوبات و قوانین است.

مشروح این گفت‌وگو را اینجا بخوانید:

آقای دکتر به نظر می‌رسد دیگر برگزاری کنکور سراسری در اواخر مرداد ماه قطعی شده است. در میان برخی از کارشناسان نسبت به این اتفاق با توجه به وضعیت پاندمی در کشور اعتراض دارند. چه نظری در این رابطه دارید؟

مصوبات مراجع قانونی و بالا دستی برای کل کشور لازم الاجرا است و سازمان سنجش به عنوان دستگاه اجرایی از این امر مستثنی نیست  و طبیعتا با توجه به اینکه این  تاریخ ها مصوبه ستاد ملی کرونا است به عنوان مجری موظف هستیم قانون را اجرا کنیم. این‌ها مطالب حاشیه‌ای هستند و ما در سازمان سنجش به عنوان یک موسسه علمی و اجرایی نمی‌توانیم به تک تک انتقادات پاسخ بدهیم.

فرض کنید، در مجلس یک قانونی را با موافقت اکثریت نمایندگان تصویب بشود، نمی‌شود بخاطر این که برخی از نمایندگان در زمان تصویب مخالف بودند حالا هرروز مصاحبه کنند و بگویند ما مخالف بودیم و قانون مصوب نباید اجرا شود، الان همه  چه مرتبط و چه غیر مرتبط در مورد این نوع مسائل اظهار نظر می‌کنند، اما باید قبول کنند که کشور باید براساس قانون پیش برود، وظیفه من در سازمان سنجش هم اجرای این قوانین است.

بالاخره سازمان سنجش هم نسبت به زمان برگزاری کنکور نقش دارد و پیشنهادهای شما در این راستای نحوه برگزاری آزمون مهم است. برای کاهش خطرات شیوع بیماری بخاطر آزمون کنکور، سنجش چه پیشنهاداتی ارائه داد؟

بله، ما هم در برگزاری کنکور نقش داریم به همین دلیل با هماهنگی معاونت بهداشت وزارت بهداشت پروتکل سختگیرانه ایی تهیه و ابلاغ شده است و ما موظف به ا