займ на карту срочно
کد خبر: 40448 | سرویس: استان ها
تاریخ انتشار: 27 جولای 2020 | ساعت » 17:22

عید قربان یکی از اعیاد مهم مسلمانان در میان مردم سیستان و بلوچستان از جایگاه خاصی برخوردار است بطوریکه سه روز به جشن و شادی، قربانی کردن و دید و بازدید می پردازند اما

 

دهم ذی‌الحجه همواره یادآور یکی از بزرگترین امتحانات بشری از جانب پروردگار است، امتحانی که به زیبایی ایثار و عشق پیامبر خدا به انجام فرمان الهی را نشان می‌دهد.

امتحانی که با شیرین‌ترین نعمت زندگانی یعنی فرزند محک زده شد و چه زیبا حضرت ابراهیم با بردن فرزند عزیزش حضرت اسماعیل به قربانگاه از این امتحان الهی سربلند بیرون آمد.

به یمن یادآوری این اتفاق مبارک مسلمانان سراسر جهان همه ساله این روز را گرامی‌داشته و با برگزاری آیین و آداب خاص به جشن و شادی می‌گذرانند.

عید قربان یکی از اعیاد مهم و اصلی مردم سیستان و بلوچستان است و برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم عید از چند روز قبل به تدارک قربانی و خرید لباس، کفش، شیرینی و آجیل می‌پردازند، دید و بازدید و حلالیت طلبی از جمله آداب و رسوم خاص مردم این استان درمدت سه روز برپایی جشن عید قربان است.

برخی از مردم این دیار از ماه‌ها قبل گوسفند یا گوسفندانی را برای قربانی کردن پروار می‌کنند و جالب اینکه این گوسفند از احترام خاصی برخوردار می‌شود و هیچ کس اجازه زدن آن را ندارد و بهترین علوفه و موادغذایی را برای او تدارک می‌بینند.

چند روز قبل از عید قربان شهرها و روستاهای این استان حال و هوای خاصی همچون ایام اسفند و سال نو پیدا می‌کند، بازارها مملو از جمعیت خریدار، کسبه از یک ماه قبل اقلام موردنیاز مردم را تامین و در معرض دید قرار می‌دهند، دستفروشان در خیابان‌ها و پیاده روها بساط پهن می‌کنند، بازارها از شور و حال خاصی برخوردار می‌شود، ترافیک سنگین و رفت و آمد و جنب و جوش مردم خرید عید نوروز را تداعی می‌کند.

حنابندان

یکی از زیباترین رسوم مردم بلوچستان در عید قربان آیین حنابندان شب قبل از عید است، در این شب زنان و دختران با حناهایی که از قبل آماده شده با شور و نشاط نقش‌های زیبای برگرفته از طرح‌های سوزن دوزی را بر دست‌ و پای خود ترسیم می‌کنند.این رسم از قرن‌ها پیش نسل به نسل انتقال یافته و همچنان حفظ شده است.

روز قبل از آغاز عید قربان زنان و کودکان به خانه تکانی و تمیز کردن خانه و کاشانه پرداخته و آماده پذیرایی از عید و مهمانان می‌شوند و صبح روز عید پس از استحمام با پوشیدن لباس و کفش نو همانند آیین استقبال از بهار و نوروز به سوی عیدگاه‌ها و مکان‌های برگزاری نماز عید روانه می‌شوند.

در سال‌های گذشته پس از اقامه نماز عید نمازگزاران با در آغوش گرفتن یکدیگر و تبریک عید از یکدیگر طلب حلالیت می‌کنند اما امسال به دلیل بروز بیماری کرونا برای پیشگیری از ابتلا شدن به این بیماری این رسم اجرا نخواهد شد.

پس از آن برای انجام فریضه قربانی عازم منازل خود می‌شوند این در حالیست که بیشتر مردم سیستان و بلوچستان کار ذبح دام قربانی را خودشان در منزل انجام می‌دهند اما با توجه به شیوع بیماری تب کریمه کنگو امسال توصیه اکید شده که یا دام‌ها را برای ذبح به کشتارگاه انتقال دهند یا از کارشناسان دامپزشکی برای اطمینان از سلامت دام استفاده کنند.

گوشت حاصل از قربانی در بسته‌بندی‌های مختلف برای فقرا، نیازمندان و نیز بخشی از آن برای اقوام و فامیل در نظر گرفته می‌شود و هر خانواده به اندازه طعام خود نیز از آن گوشت بر می‌دارد