займ на карту срочно
کد خبر: 40084 | سرویس: سیاست
تاریخ انتشار: 5 جولای 2020 | ساعت » 17:21

محمدجواد ظریف امروز میهمان بهارستانی‌ها بود اما این میهمانی با حواشی زیادی روبرو شد.

به گزارش کیانسه از خبرآنلاین، «ممنون از میهمان نوازی شما» این جمله‌ای بود که از زبان ظریف در میان همهمه نمایندگان شنیده شد و همین جمله برای تصور آنچه در جلسه امروز بهارستانی‌ها و وزیر امورخارجه رخ داد کفایت می‌کند.

ساعت نزدیک به ۸ و ۱۰ دقیقه بود که قالیباف زنگ جلسه علنی را با یک دستور کار مهم یعنی «گزارش وزیر امور خارجه از مسائل خارجی و روابط بین‌الملل» به صدا درآورد. از آنجا که نمایندگان پیش از رسیدن به دروازه‌های خانه ملت، خط و نشان‌هایی برای دستگاه دیپلماسی و شخص وزیر کشیده بودند می‌شد حدس زد که این جلسه خالی از حاشیه نباشد؛ حدس و گمانی که رنگ واقعیت به خود گرفت و شاهد جلسه‌ای پر از تنش و طرح انتقادات تند و تیز بودیم.

سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نیست

ظریف که می‌دانست روز سختی را در پیش دارد و ممکن است حرف‌ها و حتی توهین بشنود پشت تریبون قرار گرفت. او صحبت‌های خود را با گفتن از تحول جهانی شروع کرد و ادامه داد: «امروز دنیا شاهد یک تحول عمده در صد سال و یا ۷۰ سال گذشته است که بعد از پایان جنگ جهانی دوم بی‌سابقه است. این تغییرات در روابط بین‌الملل بنیادین است  به طوری که ماهیت بسیاری از مفاهیم و روابط در روابط بین‌الملل در حال تغییر است.»

هرچه او صحبت می‌کرد صدای همهمه نمایندگان و فریادهای گاه و بیگاه برای تذکر بلند می‌شد.

از آنجا که نمایندگان بیشتر تمایل داشتند درباره سیاست ایران در مقابل آمریکا بشنوند، صحبت‌های ظریف هم حول این محور شکل گرفت. او گفت: یکی از اقداماتی که آمریکا انجام می‌دهد، فشار بر دوستان ایران و هدف قرار دادن منافع ایران در منطقه است که این حوزه هم نیازمند به توجه ویژه ما هست. مهم‌ترین هدفی که آمریکا دنبال می‌کند جدا کردن مردم از حاکمیت و ناکارآمد نشان دادن نظام و مشروعیت زدایی از نظام است. اگر دوستان نگاهی به کتاب جان بولتون بکنند می‌بینند که در پشت همه سیاست‌هایی که آمریکا به نام فشار حداکثری دنبال می‌کند این اهداف نهفته است.

 صحبت‌های ظریف به گفتن از اتحاد و انسجام درونی هم رسید و گفت: « سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی و گروهی نیست به همین دلیل سیاست خارجی در قانون اساسی در حوزه اختیارات مقام معظم رهبری است و سیاست‌های کلی نظام در حوزه سیاست خارجی را مقام معظم رهبری تعیین می کنند. این یعنی اجتناب از دوگانه سازی و دعوای داخلی در حوزه سیاست خارجی.»

وزارت خارجه در سیبل نمایندگان

بعد از صحبت‌های محمدجواد ظریف، نوبت به نمایندگان رسید تا تذکراتشان‌ را خطاب به وزیر امور خارجه مطرح کنند؛ میکروفن‌های آنها به نوبت باز می‌شد و صحبت‌ها مانند تیر به سمت وزیر نشانه می‌رفت. از دلار ۲۰‌هزار تومانی گرفته تا قیمت مسکن و ماشین تنها یک مقصر داشت و آن وزیر امورخارجه بود.

ذبیح‌الله اعظمی(نماینده جیرفت): وزارت امور خارجه و دیپلمات ها سربازان خط مقدم جبهه مقاومت هستند، تضعیف وزارت امور خارجه خصوصا دیپلمات های ارشد در شرایط فعلی مغایر امنیت ملی و منافع کشور است، جلسه اخیر شورای امنیت نشانه جلسات شبانه روزی شخص وزیر است