займ на карту срочно
کد خبر: 40078 | سرویس: استان ها
تاریخ انتشار: 4 جولای 2020 | ساعت » 15:26

اضافه شدن شهر چابهار به منطقه آزاد در کنار معافیت این بندر از تحریم های آمریکایی سبب می شود تا چابهار به عنوان دروازه توسعه جنوب شرق در اجرای مأموریت‌های اصلی خود در شکوفایی اقتصادی کشور قدرت و شتاب بیشتری بگیرد و علاوه بر تاثیرگذاری در منطقه، نقشی بین المللی در این زمینه ایفا کند.

به گزارش کیانسه ازایرنا منطقه آزاد بنا بر تعریف بین المللی، منطقه و محدوده حراست شده بندری و غیر بندری است که از بعضی مقررات جاری کشور خارج بوده و با بهره گیری از مزایایی نظیر معافیت های مالیاتی، بخشودگی سود و عوارض گمرکی، عدم وجود تشریفات زاید ارزی، اداری و مقررات دست و پاگیر و همچنین سهولت و تسریع در فرآیندهای صادرات و واردات با جذب سرمایه گذاری خارجی و انتقال فناوری به توسعه سرزمین اصلی کمک می کند.

چابهار یکی از این مناطق آزاد است که در دی ماه سال گذشته با تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان با الحاق شهر چابهار به منطقه آزاد رسماً موافقت و از بهمن سال گذشته این الحاق از سوی رییس جمهوری ابلاغ شد.

با اضافه شدن مناطق جدید، محدوده منطقه آزاد چابهار از ۱۴ هزار هکتار به ۸۰ هزار هکتار می‌رسد؛ این الحاق شامل شهر چابهار، بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری، شهر جدید تیس، اراضی شرق چابهار و یک نقطه منفصل مرزی در ریمدان، مرز ایران و پاکستان می‌شود. با این تفاسیر منطقه آزاد چابهار بعد از سال‌ها از تشکیل آن دارای مرزهای هوایی، زمینی و دریایی اختصاصی خواهد شد.

تحولات سال‌های اخیر در منطقه ضرورت توسعه محدوده منطقه آزاد چابهار را برای اجرای مأموریت‌های اصلی این منطقه در توسعه اقتصادی کشور بیشتر کرده بود که دسترسی منطقه آزاد و صنایع مستقر در آن به بندر و اسکله جزو مهمترین این ضرورت‌ها بود و حالا با اجرایی شدن این طرح، منطقه آزاد چابهار در اجرای مأموریت‌های اصلی خود در توسعه اقتصادی کشور قدرت و شتاب بیشتری می‌یابد.

استفاده صنایع، تجار و فعالان اقتصادی منطقه آزاد  از بنادر چابهار با لحاظ مشوق‌های مالیاتی و گمرکی منطقه آزاد از مهمترین ضرورت‌هایی بود که انجام آن تا کنون امکان نداشت و با الحاق بنادر چابهار به منطقه آزاد علاوه بر این امکان، توسعه فعالیت بنادر از طریق ظرفیت‌های منطقه آزاد چابهار نیز ممکن خواهد بود؛ چرا که اساساً برای هر بندری که بخواهد در این مقیاس عمل کند، پیوند با صنایعی که در پسکرانه آن هستند به عنوان مشتریان اصلی بندر برای واردات و صادرات مواد اولیه و تولیدات ضروری است و این پیوند پس از سال‌ها به درستی در حال شکل‌گیری است.

مزیت های منطقه آزاد برای مردم چابهار

استفاده مردم شهر چابهار از تمامی امتیازات و مشوق‌های تجاری، اقتصادی و اداری منطقه آزاد چابهار از جمله معافیت‌های مالیاتی و گمرکی و سهولت ایجاد کسب و کار جدید و ثبت شرکت در این منطقه از دیگر منافع اجرای این طرح برای مردم چابهار است از طرفی با تصویب و اجرای این طرح حالا قرار است سازمان منطقه آزاد چابهار با امکانات و اختیارات قانونی سردمدار توسعه و محرومیت زدایی از این شهر بندری باشد.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد چابهار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس قانون مناطق آزاد از یکسری معافیت ها، مزایا و مشوق هایی برخوردار هستند که از جمله آن می توان به معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بدون قید و شرط برای فعالیت های تجاری و اقتصادی اشاره کرد.

فرزین حقدل افزود: با الحاق شهر چابهار به محدود منطقه آزاد همه اشخاص حقیقی برای فعالیت در تمامی زمینه های کسب و کار می توانند از این معافیت مالیاتی بهره مند شوند که به طور قطع با توجه به هزینه های فعلی این معافیت مبلغ قابل توجهی خواهد بود.