займ на карту срочно
کد خبر: 40020 | سرویس: بین الملل
تاریخ انتشار: 1 جولای 2020 | ساعت » 17:26

سخنرانی وزیر خارجه کشورمان در شورای امنیت اینبار رنگ و بوی خاصی داشت.او همیشه مقتدارنه سخنرانی کرده است. اما اینبار جنس آن متفاوت بود. منطق، اقتدار، تهدید، صلح و لبخندی تحقیر آمیز به اعضای شورا، و در نهایت از مواضع بالا هر آنچه که بر سر ایران گذشت را با مستندات به جامعه جهانی تقدیم کرد .

دکتر محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان سخنرانی خود را با یک کنایه سنگین آغاز کرد. کودتا علیه مصدق از سوی سازمان سی.آی.ای!ظریف گفت: « «شورای امنیت تأسیس شد تا ملل بزرگ و کوچک به طور یکسان بتوانند دور یک میز بنشینند و برای حفظ صلح مطابق با اهداف و اصول ملل متحد همکاری کنند. شورا نمی‌تواند وظیفه خطیر خود را انجام دهد … مگر اینکه قدرت‌های بزرگ به اصولی که شورا برای محقق کردن آن‌ها ایجاد شده‌ احترام بگذارند.» ظریف در سخنرانی خود همه جوانب را سنجید و همانطور که روز گذشته خبرآنلاین پیشبنی کرد که سخنرانی او پیامی همه جانبه به کشورهای جهان و خصوصا کشورهای منطقه بود.»

رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه با ارائه مستندات یکجانبه گرایی آمریکا را چنان به رخ جهان کشید که وزیر خارجه آمریکا مجبور به ترک جلسه شد. در این نشست که ۵ عضو دائم شورای امنیت به همراه دیگر اعضا حمایت خود را از توافق اتمی اعلام کردند اما ظاهرا تاکید پمپئو را نشنیده می گرفتند! آنها می گفتند برجام بماند پمپئو می گفت تحریم تسلیحاتی ایران باید تمدید شود. معنی این درخواست نقض صریح قطعنامه ۲۲۳۱ است که اگر این تمدید صورت بگیرد به معنای مرگ برجام است.

جان کلام ظریف چه بود؟

رئیس دستگاه دیپلماسی که به صورت ویدئو کنفرانس در نشست شورای امنیت به زبان انگلیسی مقتدارنه، هشدار داد و درخواست رسمی ایران را به گوش جامعه جهانی رساند. ظریف با ارائه کامل مستندات در بخش اول اظهارات خود بیان کرد: «خودکامگی دلیل ریشه ­ای نشست امروز است» ظریف در ادامه با کنایه به همراهی تروئیکای اروپا با درخواست های غیر قانونی آمریکا به طرف های برجام هشدار داد :«از ۸ مه ۲۰۱۸ به بعد، ایران و سایر اعضای جامعه بین‌المللی، شاهد بوده ­اند که دولت ایالات متحده –که از جمله بانیان قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بود- به‌طور مداوم قطعنامه را نقض کرده و در عین حال سایر کشورها را برای پیوستن به خودش در نقض متنی که خود ارائه داده­ بود، تشویق می‌کند. از این خطرناک‌تر، و برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل متحد، یک عضو دائم شورای امنیت به مجازات دولت های قانون­مدار و اشخاص خصوصی به اتهام عدم نقض قطعنامه شورا می‌پردازد، قطعنامه‌ای که بر «ارتقاء و تسهیل توسعه تعاملات اقتصادی و تجاریِ عادی و همکاری با ایران» تأکید می‌کند. »

ظریف در ادامه بخش اول سخنرانی خود با کنایه ای سنگین به عربستان و سازمان ملل بیان کرد: ایالات متحده – به همراه همدستان خود در جنایات جنگی در یمن- پا را فراتر گذاشته و کارزار وقیحانه ­ای جهت ارعاب نهادهای بین‌المللی ایجاد کرده است. اخیراً، آنها دبیرخانه را وادار به اتکا به ادعاهای خودساخته و اسناد جعلی برای تهیه یک گزارش کاملاً غیرحرفه‌ای در خارج از محدوده اختیارات آن ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ می‌کند جای تعجب نیست که دبیرخانه – همزمان – ائت