займ на карту срочно
کد خبر: 40017 | سرویس: سلامت
تاریخ انتشار: 1 جولای 2020 | ساعت » 17:24

کوئید۱۹ به یک معضل جهانی تبدیل شد و روی تمام جنبه‌های زندگی انسان، از سلامت گرفته تا اقتصاد، جامعه و سیاست، اثرات بدی گذاشته است. ویروس کرونا می‌تواند به‌راحتی ازتمام مرزهای کشورها عبور کرده و هر منطقه‌ای را به خود گرفتار کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، با وجود اینکه مشکلات ناشی از ویروس کرونا در نقاط مختلف دنیا مشابه است، هر کشور روش برخورد متفاوتی با آن در پیش گرفت. در اینجا به برخی از واکنش‌های موفقیت‌آمیز برخی از کشورها که منجر به کنترل کوید۱۹ شد، اشاره شده است.

کشورهای موفق

۵ کشور اسلوونی، اردن، ایسلند، یونان و ویتنام درمبارزه با ویروس کرونا موفق‌تر از کشورهای دیگر بودند. آنها در یک جنبه با یکدیگر اشتراک داشتند و آن این بود که اقدامات لازم در خصوص کنترل ویروس کرونا را به‌موقع و به‌شکلی موثر انجام دادند.

دولت‌های این ۵ کشور، به محض مشاهده ویروس کرونا، از هزاران نفر تست کرونا گرفتند، بیماران‌ را در قرنطینه قرار دادند و مردم را به فاصله‌گذاری اجتماعی و اقدامات پیشگیرانه مانند استفاده از ماسک تشویق کردند.

این کشورها که به‌سرعت در برابر ویروس کرونا واکنش نشان دادند، در نهایت توانستند گام‌هایی به سوی عادی‌سازی شرایط بردارند.

* اسلوونی برای کنترل کوید۱۹، دست به اقدامات سخت‌گیرانه زد. آن مدارس را تعطیل و بخش تولید را بسیار محدود کرد. هیچ رویداد عمومی برگزار نشد و سیستم حمل و نقل عمومی تعطیل شد. اگرچه مرزهای کشور بسته نشد، آن بسیار محدود شد و هر مسافر پس از ۱۴ روز قرنطینه می‌توانست وارد کشور شود.

دلیل دیگری که اسلوونی توانست ویروس کرونا را کنترل کند، استفاده از سیستم بهداشت عمومی و کادر پزشکی قوی بود. دولت این کشور با کادر درمان و بهداشت، همکاری تنگاتنگی داشت و نیازهای آنها را هنگام مقابله با ویروس کرونا برطرف کرد.

این اقدامات باعث شد، اسلوونی با وجود اینکه هم‌مرز ایتالیاست، آمار بالایی در ابتلا به بیماری کرونا تجربه نکند.

* اردن به‌محض اطلاع از گسترش جهانی ویروس کرونا، تمام پروتکل‌های مبارزه با این ویروس را آماده و اجرایی کرد. از اقدامات آنها می‌توان به تخصیص بیمارستان‌هایی خاص به بیماران کرونایی، تعیین روش درمان بیماران و عملکرد کادر درمان، استفاده از ارتش برای اجرای قرنطینه کامل و البته حمایت از وضعیت معیشتی مردم اشاره کرد.

این اقدامات باعث شد، موارد ابتلا به بیماری، تا ماه مه امسال، زیر ۵۰۰ نفر و فقط ۱۰ فوتی باشد.

* یونان با وجود اینکه اقتصاد آن به‌شدت به گردشگری وابسته است و جمعیتی مسن‌تر دارد، توانست با ویروس کرونا باموفقیت مبارزه کند و تاکنون فقط حدود ۱۵۰ فوتی داشته باشد. این کشور با قوی کردن سیستم بهداشت عمومی و کادر درمان، قرنطینه سخت‌گیرانه به‌موقع، تشویق فاصله‌گذاری اجتماعی توانست جلوی گسترش لجام‌گسیخته این ویروس را بگیرد.

* ویتنام هم پس از اطلاع از ویروس کرونا، حتی قبل از اینکه سازمان جهانی بهداشت، دنیاگیری آن را اعلام کند، وضعیت اضطراری اعلام و نقاط پرخطر را قرنطینه کرد.

* ایسلند هم مانند کشورهای فوق، باوجود اینکه جمعیت بسیار محدودی دارد، دست به ‌اقدامات سخت‌گیرانه زد و ویروس کرونا را با موفقیت کنترل کرد.

این ۵ کشور که در برابر ویروس کرونا به‌سرعت و به‌موقع واکنش نشان دادند، اکنون قدم به قدم در حال عادی‌سازی وضعیت کشورشان هستند.

از اقدامات برخی دیگر از کشورها در برابر ویروس کرونا، به گزارش دیپلمات، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ اقدامات سخت‌گیرانه خود را خیلی سریع اجرا کرد و از