займ на карту срочно
کد خبر: 39890 | سرویس: استان ها
تاریخ انتشار: 23 ژوئن 2020 | ساعت » 17:54

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: پرونده مدیران متخلف سیستان و بلوچستان از جمله معاونان سابق امنیتی و انتظامی و امور اقتصادی استانداری، فرمانداران سابق شهرستان‌های هیرمند، چابهار و سراوان و مدیران کل اسبق جهاد کشاورزی، شیلات آبهای دور و مدیرکل پست جنوب این استان در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است.

حجت الاسلام علی موحدی راد در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضاییه اظهارداشت: دستگاه قضایی هر کجا که احساس کرد فساد وجود دارد به طور جدی ورود پیدا می‌کند.

وی در رابطه با پرونده فرماندار سابق چابهار افزود: این پرونده با موضوع اخذ رشوه به مبلغ ۳۸۰ میلیون تومان در دست بررسی است و وی با قرار وثیقه آزاد است.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: پرونده‌های مالی یک سری پیچیدگی‌هایی دارد که باید توسط کارشناسان سازمان بازرسی و امنیتی بررسی شود.

وی بیان کرد: ۸۰ درصد کارهای پرونده فرماندار سابق چابهار انجام شده و آماده صدور کیفر خواست است.

حجت الاسلام و المسلمین موحدی همچنین در رابطه با پرونده شهرداری و شورای اسلامی شهر زابل اظهارداشت: تخلفاتی از جمله تعهد مازاد بر اعتبار، عدم اجرای آرای کمیسیون ماده ۱۰۰، چند فقره اختلاس شامل یک مورد به مبلغ۲ میلیارد و ۲۸۰ میلیون ریال، اختلاس به مبلغ ۱۳۹ میلیون ریال، تصرفات غیرقانونی در وجوهات شهرداری به مبلغ ۶ میلیارد ریال، اختلاس در کسری قیر به مبلغ پنج میلیارد و ۹۳۵ میلیون ریال و ۱۰ تا ۱۲ میلیون ریال نیز تضییع حقوق بیت المال بوده است.

وی ادامه داد: آخرین دفاعیات از متهمان اخذ و پرونده به معاون دادستان برای اظهار نظر ارسال شده اما وی در این پرونده ایرادتی را وارد دانسته که بعد از رفع این ایرادات پرونده برای صدور رای به دادگاه ارسال می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در رابطه با پرونده مدیرکل پست جنوب سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این مدیرکل به همراه ۲ نفر دیگر به اتهام مشارکت در قاچاق سازمان یافته از طریق پست بازداشت شدند.

وی تصریح کرد: اتهام این افراد مشارکت در قاچاق سازمان یافته و دریافت رشوه به میزان ۱۳۵ میلیون تومان است.

حجت الاسلام و المسلمین موحدی‌راد در رابطه با پرونده سوخت مرزنشینان سیستان و بلوچستان گفت: هم‌اینک چهار پرونده در این رابطه در دادستانی زاهدان در دست بررسی است.

وی ادامه داد: یک پرونده در حوزه سوخت مرزنشینان در مرز میلک تشکیل شده که یکی از فرمانداران شمال سیستان و بلوچستان در این پرونده نقش دارد و به عنوان متهم بازداشت شده بود اما با قرار وثیقه آزاد شده است.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان با بیان اینکه این پروند شش متهم دارد افزود: معاون سابق اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان یکی از متهمان است که اتهام آنان در این پرونده مشارکت در پولشویی به مبلغ ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تحصیل مال از طریق نامشروع، مشارکت در اخذ رشوه به مبلغ هشت میلیارد تومان که پرونده آنان در مرحله کارشناسی است.

وی همچنین به پرونده قاچاق سوخت در حوزه پیشین در جنوب سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: این پرونده قاچاق سازمان یافته در دست بررسی است و تاکنون هیچ مدیر دولتی در این رابطه دستگیر نشده است.

حجت الاسلام و المسلمین موحدی راد به پرونده قاچاق سوخت در حوزه چابهار نیز اشاره کرد و اظهارداشت: در این پرونده فعلا به مدیری برخورد نکردیم و بیشتر افراد عادی هستند که مرتکب قاچاق شده‌اند.

وی در رابطه با پرونده مدیرکل اسبق جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان و چند نفر از مدیران این اداره‌کل گفت: اتهاماتی که فعلا در پرونده آنان قید شده پرداخت رشوه به مبلغ ۵۰ میلیون تومان، پرداخت رشوه به مبلغ ۳۳ میلیون تومان، رشوه به مبلغ ۱۰ میلیون تومان، مشارکت در قاچاق سازمان یافته ۸۰۰ نفر شتر است.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان اظهارداشت: این افراد دام غیر مجاز را از مرز وارد، مستند سازی و پلاک گذاری و تحت عنوان دام داخلی به عمق کشور انتقال می دادند.

وی ادامه داد: این پرونده برای کار کارشناسی به سازمان بازرسی ارسال شده که منتظر جواب این سازمان برای اخذ آخرین دفاعیات متهمان هستیم.

حجت الاسلام و المسلمین موحدی راد در رابطه با پرونده شیلات سیستان و بلوچستان گفت: سه نفر از جمله مدیرکل و معاونان سابق این سازمان بازداشت شدند که اتهام آنان جعل اسناد دولتی، پرداخت رشوه، دریافت رشوه، مشارکت در اختلاس یک میلیارد و ۸۰ میلیون تومان، رشوه بیش‌از یک میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومان، دریافت رشوه از متقاضیان دریافت پروانه پرورش میگو به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان، دریافت ۲ میلیارد و ۴۲۶ میلیون تومان رشوه و دریافت سوخت به نام صیادان و فروش آنها در هرمزگان است.

وی با اشاره به آخرین وضعیت پرونده فرماندار سابق سراوان نیز اظهارداشت: افراد متعددی دخیل هستند و در این پرونده پرداخت ۲۸ میلیون تومان رشوه، دریافت رشوه توسط فرماندار به مبلغ سه میلیارد تومان ذکر شده است.

وی در رابطه با پرونده سوادآموزی اداره آموزش و پرورش سرباز که منجر به دستگیری رییس و چند کارمند دیگر این اداره شد افزود: این افراد با یک سری شرکت‌ها و موسساتی که از اقوام خودشان به حساب می‌آمدند در رابطه با سوادآموزی افراد بیسواد قرارداد امضا کردند.

حجت الاسلام و المسلمین موحدی راد ادامه داد: این افراد اسم برخی از سوادآموزان را به این موسسات می دادند بدون اینکه کلاس و آزمونی برگزار شود، مدرک تحصیلی برای این افراد صادر و پول آن را برای خودشان دریافت می‌کردند.

وی تصریح کرد: در برخی از موارد حتی برگه امتحانی این سوادآموزان را خودشان جواب می‌داند و تنها اسمی از این سوادآموز بود.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: همچنین این افراد تعدادی سوادآموز را به معلمانی معرفی می‌کردند بدون اینکه کلاسی برگزار شود و پس از واریز پول به حساب معلم مربوطه این افراد پول را از آن دبیر به بهانه اینکه هیچ کلاسی برگزار نشده و پول اشتباهی به حساب آنان واریز شده بازپس می گرفتند در حالیکه لیست به مرکز ارسال می شده است.

وی بیان کرد: پس از بررسی های لازم این پرونده، مشخص شد که در تمام استان و حتی سایر استانها این تخلف در حال انجام است.

حجت الاسلام و المسلمین موحدی راد تصریح کرد: در این پرونده  علاوه بر پنج میلیارد تومان اختلاس یک اختلاس توام با جعل به مبلغ ۲۰ میلیون تومان نیز انجام شده است.

وی در رابطه با پرونده شرکت نفت سیستان و بلوچستان اظهارداشت: در این پرونده علاوه بر برخی از مدیران پخش فرآورده‌های نفتی، معاون سابق امنیتی و انتظامی استاندار این استان نیز نقش داشته است.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: سه نفر از جمله یکی از فرمانداران حوزه شمال سیستان و بلوچستان در این پرونده نیز متهم هستند.

وی ادامه داد: در این پرونده کلاهبرداری از شبکه پخش فرآورده‌های نفتی شامل اختلاس به مبلغ ۱۲۱ میلیارد ریال، رشوه ۱۱۰ میلیون تومان، تحصیل مال از طریق نامشروع و پولشویی به مبلغ ۲۵ میلیارد ریال وجود دارد.

حجت الاسلام و المسلمین موحدی راد همچنین به پرونده تخلف در حوزه برق سیستان و بلوچستان اشاره کرد و افزود: این پرونده در اواخر سال ۹۷ تشکیل شده و منتظر جواب سازمان بازرسی هستیم که برای آنان کیفر خواست صادر شود.

وی بیان کرد: در این پرونده اختلاس به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان و تضییع حقوق بیت المال درج شده است.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در رابطه با پرونده کارکنان شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان گفت: مدیرعامل سابق این شرکت به همراه چند نفر از کارکنان به اتهام دریافت رشوه، اختلاس،جعل و تبانی در برخی از قراردادها دستگیر شدند که پرونده آنان برای تکمیل در اختیار دستگاه‌های انتظامی و امنیتی است.

۱۵ پرونده قصاص در سیستان و بلوچستان منجر به سازش شد

وی بیان کرد: پارسال ۱۵ پرونده قصاص در سیستان و بلوچستان با کمک علما، ریش سفیدان، وساطت مردم، شورای حل اختلاف و گذشت اولیای دم منجر به سازش شده است.

حجت الاسلام و المسلمین موحدی راد اظهارداشت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون در سیستان و بلوچستان ۱۰ هزار و ۴۰۰ قطعه ماسک، ۵۰۰۰ قطعه دستکش و اقلام بهداشتی و درمانی قابل توجهی توقیف شده است.

وی تصریح کرد: اداره کل تعزیرات حکومتی سیستان و بلوچستان با همکاری دستگاه قضا در راستای برخورد با متخلفان در زمان شیوع ویروس کرونا ۶۳۱ مورد بازرسی انجام داده که در این بازرسی ها  ۱۷۶ واحد متخلف شناسایی و برای آنان پرونده تشکیل شده است.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان با بیان اینکه پارسال در حوزه کالا و خدمات ۹۱۱۴ پرونده در تعزیرات حکومتی سیستان و بلوچستان تشکیل شده افزود: از این تعداد ۳۲ پرونده به محکومیت منجر شده و همچنین در حوزه درمان ۶۳۹ پرونده وارد شده که ۵۷۷ پرونده منجر به صدور رای محکومیت شده است.

وی بیان کرد: در حوزه کالا و ارز ۶۸۵۹ پرونده تشکیل که از این تعداد ۶۶۲۳ پرونده منجر به محکومیت شده که یک میلیارد و ۳۱۱ میلیون ریال جریمه به آن‌ها تعلق گرفته است.

کشف ۲۸۵ تن انواع موادمخدر پارسال در سیستان و بلوچستان 

حجت الاسلام و المسلمین موحدی راد اظهارداشت: سال ۹۷ میزان کشفیات مواد مخدر توسط سپاه پاسداران، بسیج، مرزبانی، نیروی انتظامی و سربازان گمنام امام زمان(عج) در اداره کل اطلاعات استان بیش‌از ۲۲۱ تن بوده که در سال ۹۸ به افزون‌بر ۲۸۵ تن رسیده است.

وی ادامه داد: همچنین از ابتدای امسال تاکنون بیش‌از ۸۰ تن انواع موادمخدر در سیستان و بلوچستان کشف شده است.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: تعداد متهمان دستگیر شده حوزه موادمخدر در سال گذشته بیش‌از ۲۱ هزار نفر بوده‌ و از ابتدای امسال تا کنون نیز بیش‌از ۲ هزار نفر در این حوزه بازداشت شده‌اند.

وی در زمینه پلمب چاه‌های غیر مجاز نیز افزود: پارسال ۳۴۲ حلقه چاه غیرمجاز و از ابتدای امسال تاکنون نیز ۱۱ حلقه چاه غیرمجاز در سیستان و بلوچستان بسته و پلمب شده است.

حجت الاسلام و المسلمین موحدی راد اظهارداشت: با اقداماتی که در راستای پلمب چاه‌های غیرمجاز انجام شده از استحصال ۴۷.۷ میلیون مترمکعب آب ذخایر زیرزمینی سیستان و بلوچستان جلوگیری شده است.

وی بیان کرد: در سال گذشته بیش از ۲۹۴۰ هکتار از اراضی ملی به ارزش ۱۲۵ میلیارد تومان در سیستان و بلوچستان رفع تصرف شده است.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: از ابتدای امسال نیز تاکنون در حوزه راه و شهرسازی جنوب سیستان وبلوچستان بیش از ۱۴ هکتار به ارزش چهار میلیارد ریال و در حوزه راه و شهرسازی شمال استان نیز ۶ هکتار از اراضی ملی به ارزش ۵۳ میلیارد تومان رفع تصرف شده است.

وی ادامه داد: در حوزه منابع طبیعی نیز در سه ماهه امسال ۱۷۴ هکتار  به ارزش ۳۲۸ میلیارد ریال رفع تصرف شده است.

حجت الاسلام و المسلمین موحدی راد اظهارداشت: پارسال ۳۲۸ نفر از محکومان مالی جرائم غیرعمد و امسال ۴۰ نفر از این افراد به کمک خیران، جشن‌های گلریزان و ستاد دیه از زندان آزاد و به آغوش خانواده شان بازگشتند.

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
مرا آگاه ساز اگر
جدیدترین اخبار