займ на карту срочно
کد خبر: 39823 | سرویس: استان ها
تاریخ انتشار: 20 ژوئن 2020 | ساعت » 17:37

رییس اداره هواشناسی دریایی چابهار گفت: سامانه مونسون هند که امسال با یک هفته تاخیر به جنوب شبه قاره هند رسید بزودی به سواحل جنوب سیستان و بلوچستان می‌رسد.

محمدرضا سالاری فنودی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: به طور معمول همه ساله بادهای مرطوب موسمی از اوایل خرداد از جنوب شبه قاره هند آغاز  و بعد از گذشت حدود ۴۰ روز در نیمه‌های تیر به سواحل جنوب استان می‌رسد.

وی افزود: نشانه‌های ورود مونسون ابتدا با مواج شدن دریا و رسیدن موج‌های مرده موسوم به Swell از عمق اقیانوس به سواحل استان خود را نشان می‌دهد و سپس بادهای مرطوب موسمی جریان می‌باد که ضمن تزریق رطوبت به عمق خشکی، سبب مواج شدن محلی دریا نیز می‌شود.

رییس اداره هواشناسی دریایی چابهار تصریح کرد: پس از ورود رطوبت به خشکی و در صورت فراهم بودن شرایط سینوپتیکی، بارش‌های مونسون آغاز می‌شود.

وی بیان کرد: بر اساس خروجی مدل‌های بلند مدت، پیش‌بینی می‌شود بارش‌های مونسون ۲۰۲۰ در جنوب شرق کشور نرمال و بیشتر از نرمال باشد.

سالاری ادامه داد: بادهای موسمی اقیانوس هند در تابستان از دریا به خشکی می وزد که سبب تعدیل دمای هوا بویژه در نقاط ساحلی و تزریق رطوبت مناسب به خشکی می‌شود.

وی ادامه داد: به طور معمول در تابستان‌ها جنوب آسیا بسیار گرم است که این موضوع منجر به تشکیل کم فشار در خشکی و پرفشار در اقیانوس‌های مجاور یعنی اقیانوس‌های هند و آرام شده که اختلاف فشار این دو سامانه سبب تشکیل بادهای مرطوب از دریا به خشکی می‌شود.

رییس اداره هواشناسی چابهار خاطرنشان کرد: بادهای مرطوب موسمی با ورود به خشکی منجر به شکل گیری سامانه‌های همرفتی و بارش‌های تابستانه در سطح وسیعی از شبه قاره هند، پاکستان، جنوب و جنوب شرق ایران می‌کند.

وی تصریح کرد: فعالیت این سامانه به طور معمول تا سپتامبر ادامه دارد که با کاهش دمای هوا در خشکی و تغییر الگوی سینوپتیکی، جهت باد تغییر می کند و از خشکی به دریا می‌وزد.

سالاری بیان کرد: بارش‌های مونسون هند سهم قابل توجهی در تامین رژیم بارشی سیستان و بلوچستان ندارد اما در برخی سال‌ها بارندگی‌های این سامانه قابل توجه بوده است.

وی افزود: همه بارش‌های این فصل مونسونی نیست بلکه ممکن است بارش‌ها در نتیجه توفان‌های حارهای شمال اقیانوس هند یا ظرفیت‌های رطوبتی محلی باشد.

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
مرا آگاه ساز اگر
جدیدترین اخبار