займ на карту срочно
کد خبر: 39438 | سرویس: استان ها
تاریخ انتشار: 20 می 2020 | ساعت » 12:41

نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: هر چه اختلافات قومی و مذهبی در این استان بیشتر باشد سبب عقب ماندگی تاریخی این نقطه از ایران اسلامی می‌شود.

به گزارش کیانسه ازروابط عمومی نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان حجت الاسلام و المسلمین مصطفی محامی روز چهارشنبه در دیدار جمعی از اساتید و نخبگان اهل سنت سیستان و بلوچستان ضمن تاکید بر رعایت شایسته‌سالاری در انتصابات،اظهارداشت:متخصصان و سرمایه‌گذارانی که می‌توانند در جهت رشد و آبادانی استان گام بردارند باید فارغ از قومیت، مذهب و محل زندگی به کارگیری شوند.

وی ادامه داد: من مسوول اجرایی نیستم ولی اگر اشراف مناسبی در مورد مصادیق وجود داشته باشد می‌توان بر اساس سیاست‌های رهبر معظم انقلاب پیگیری‌های لازم را انجام داد.
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ضمن تایید صحبت حاضران مبنی بر اینکه وضعیت فعلی با گذشته قابل قیاس نیست و خدمات فراوانی در استان انجام شده، افزود: هم‌اینک در بخش‌های مختلف فاصله معناداری با سایر نقاط کشور داریم و همه باید برای رشد استان تلاش کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین محامی اظهارداشت: بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب نظام باید به همه اقوام و مذاهب کشور نگاه یکسانی داشته باشد و حقوق شهروندی و عمومی باید فارغ از دین و قومیت حتی برای آنهایی که به نظام و انقلاب هم معتقد نباشند تامین شود.
امام جمعه زاهدان تاکید کرد: مشکل کشور این است که در مقام اجرا، به مبانی و فرمایشات مقام معظم رهبری توجه نمی‌شود در حالی که با عمل به ۵۰ درصد از فرمایشات ایشان، کشور گلستان می‌شود.
وی بیان کرد: مساله نگاه یکسان حاکمیت به اقوام و مذاهب از روز اول فعالیت در سیستان و بلوچستان مدنظرم بوده و آن را دنبال می‌کنم و حتی قبل از تصدی این مسوولیت خدمت مقام معظم رهبری نامه نوشته و این موضوع را به عنوان یک دغدغه مطرح کردم و امیدوارم که به تدریج شاهد تغییرات مثبت در این زمینه باشیم.

نماینده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان با اشاره به مباحث راجع به انتخابات مجلس شورای اسلامی در زاهدان گفت: ما تمایل داشتیم که نمایندگان این حوزه انتخابیه یکی از شیعه و یکی هم از برادران اهل سنت باشند.

وی ادامه داد: مدتی بعد از انتخابات با مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی در همین رابطه صحبتی داشته و گلایه‌ها را مطرح کردیم و ایشان هم مقداری توضیح، توجیه و درد دل داشتند و اظهار کردند «که تصمیمات در مورد انتخابات بر اساس نظر جمع بود» ولی من عنوان کردم که حیف شد این تصمیم درست نبود و مشکل را به حساب شما می‌گذارند و این اقدام با شعارهای قبلی شما سازگاری نداشت.
حجت الاسلام و المسلمین محامی ادامه داد:من به منتخبان راه یافته به مجلس شورای اسلامی تاکید کردم که خود را نماینده همه مردم شیعه و سنی حوزه انتخابیه شان بدانند.
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به پیگیری‌های مکرر در زمینه استخدامی‌های اهل سنت، بیان کرد: یکی از موارد، استخدام برادران اهل سنت در نیروی انتظامی بود که مکرر پیگیری کردیم و براساس آخرین مطلبی که گزارش دادند عده‌ای هم‌اینک در حال گذراندن دوره‌های آموزشی برای شروع به خدمت در نیروی انتظامی هستند البته این اقدام شروع خوبی است ولی تعدادش اندک بوده و متناسب با جمعیت اهل سنت استان نیست.
وی خاطرنشان کرد: در مورد اظهارات مولوی اسماعیل‌زهی در ابتدای سال، به شورای تامین تاکید کردم این قضیه را دنبال نکنید و در جلسه‌ای که با آیت‌الله اعرافی داشتیم نیز عنوان کردیم که بیانیه‌ای منتشر نشود و به ریاست جامعه المصطفی بابت جوابی که روابط عمومی آن نهاد داده بود گلایه کردم.
حجت الاسلام و المسلمین محامی در مورد رد صلاحیت‌های مجلس شورای سالامی عنوان کرد: رد صلاحیت کسی که جرم و تخلف انجام داده، قابل قبول است اما وابستگی و ارتباط با یک مکان مذهبی نمیتواند دلیل رد صلاحیت باشد پیروان یک مذهب به طور طبیعی با مجموعه‌های مذهبی مرتبط هستند و در آنها رفت و آمد دارند که این مشکلی ندارد.

نماینده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت سیستان وبلوچستان گفت: این نکته را به مولوی عبدالحمید هم عنوان کردم که اگر شما افراد همراه و همسو با نظام تربیت کنید لازم به پیگیری جهت استخدام آنها نیست چرا که خود نظام به دنبال چنین افرادی می‌آید ولی اگر بنا باشد کسی چشمش به جای دیگری باشد و حتی دستش هم در جیب جای دیگری باشد هیچ نظامی وی را به عنوان کارگزار خودش قبول نمی‌کند.

وی ادامه داد: بحث شیعه و سنی هم مطرح نیست در شیعیان هم گروه‌هایی به عنوان خط قرمز شناخته می‌شوند که اعضای آنها هم مورد قبول واقع نمی‌شوند و این امر طبیعی است و جنبه عقلایی دارد.
حجت الاسلام و المسلمین محامی خاطرنشان کرد: در روزهای نخست که به سیستان و بلوچستان برای خدمت آمدم به مولوی اسماعیل‌زهی عنوان کردم که در استان یک دیوار بی‌اعتمادی متقابل وجود دارد که مطلوب نیست و باید تلاش کنیم این دیوار خراب شود و تاکید کردم این کار به تنهایی امکان‌پذیر نیست و شما نیز باید در میدان عمل پای کار باشید و باید حالت اپوزیسیون را از چهره مجموعه خود زدوده و چهره خود را در حمایت از نظام و همراهی با انقلاب در داخل و بیرون و به صورت عملی نشان دهید تا این فضا شکسته شود.
امام جمعه زاهدان در مورد رقابت‌ها و کشمکش‌های قومی و مذهبی در سیستان و بلوچستان اظهارداشت: متاسفانه این رقابت‌ها از چند طرف وجود دارد و از فرهنگ و مدل تربیت نشأت می‌گیرد در نتیجه وقتی یک فرد جایگاهی می‌گیرد تلاش می‌کند اطرافیان خود را بر سر کار بیاورد و متاسفانه فساد اداری و مالی هم در هر دو طرف در استان وجود دارد.
رییس شورای فرهنگ عمومی سیستان و بلوچستان با تاکید بر احساس مسوولیت نخبگان و حضور در صحنه و تلاش برای پیگیری امور، اظهارداشت: شما نباید یک قشر در سایه با تاثیرگذاری محدود باشید و باید با همین مبانی فارغ از قومیت و مذهب تلاش کنید.

در این نشست حاضران به بیان دغدغه‌ها، مشکلات، پیشنهادات و درخواست‌های خود پرداختند.

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
مرا آگاه ساز اگر
جدیدترین اخبار