займ на карту срочно
کد خبر: 39372 | سرویس: استان ها
تاریخ انتشار: 16 می 2020 | ساعت » 10:46

جولان کرونا و افزایش لحظه‌ای و جهشی آمار مبتلایان و فوت شماری از آنان وضعیت شهرهای سیستان و بلوچستان را از این لحاظ نه تنها سفید نکرده بلکه در حال نزدیک کردن به قرمز است.

تبدیل شدن وضعیت سفید کرونایی این استان به زرد و قرمز سبب شده که کارکنان بهداشت و درمان با تحمل شرایط دشوار گرما و با زبان روزه روزهای پرکاری را در ارائه خدمات پیشگیری و مراقبت از بیماری ویروسی کرونا یا همان کووید ۱۹ سپری کنند.
تیم های بررسی اپیدمیولوژیک ستادی متشکل از کارشناسان بیماریها و بهداشت محیط از ابتدای ساعت کاری به مناطق آلوده اعزام می شوند تا کار غربالگری، شناسایی بیماران احتمالی و ایزوله آنان به موقع انجام شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: افزایش بی سابقه موارد مثبت آزمایشگاهی کرونا در چند روز اخیر به طور متوالی مشهود است بطوریکه برخی روزها از ۲۰ تا ۴۰ نفر هم به آمار افزوده شده است.
دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری بیان کرد: با توجه به دوره نهفتگی بیماری، علت اصلی این افزایش ها توجه نکردن به دستورالعمل های بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی در ۱۰ تا ۱۴ روز گذشته است و طبیعتا نتیجه اقداماتی که اکنون انجام می شود نیز در ۱۰ تا ۱۴ روز آینده مشخص خواهد شد.
وی افزود: الگوی ابتلاء نیز از سمت شهرستان های شمالی و مرکزی به مناطق جنوبی‌تر کشیده شده و شهر زاهدان به عنوان یک کانون جمعیتی همچنان بیشترین موارد مثبت، بستری و فوت را دارد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: هم اینک در کلنی های مهم جمعیتی شهر زاهدان و در مناطقی موسوم به بازار مشترک، فلکه کوزه و برخی مناطق حاشیه شهر به صورت فعال و تصادفی اقدام به نمونه گیری از افراد می شود و افراد ناقل بدون علامت بیشتری شناسایی می شوند.
دکتر هاشمی شهری اظهار داشت: ما به دنبال بیماریابی هستیم تا سریعتر چرخه انتقال را قطع کنیم بر همین اساس نمونه گیری را به میزان دو برابر افزایش داده ایم.
وی گفت: ۴ آزمایشگاه کرونا در سطح استان بصورت شبانه روزی در حال فعالیت هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه سیر افزایشی بیماری نشان دهنده عدم رعایت اصول بهداشتی است افزود: برخی از هم استانی های عزیز با صیانت نکردن از سلامت خود و همنوعان شان این استان را به نقطه قرمز و فوق بحران نزدیک می کنند که باید تدابیر لازم برای کنترل این رفتارها صورت گیرد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی ایرانشهر نیز گفت: تنها در مدت ۲ روز ۲۱ مورد جدید فقط در ۲ شهر ایرانشهر و چابهار به شمار مبتلایان به کرونا افزوده شده است.
دکتر فرهاد دادگر افزود: افزایش جهشی آمار در ۲ شهر یادشده حاکی از چرخش فعال ویروس کرونا حتی در هوای گرم و قدرت انتشار فوق العاده سریع آن در تجمعات متراکم و اماکن پرازدحام و مناطق پرتردد است و دلیل آن رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی و بهداشت فردی است.
وی تاکید کرد: کماکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شرکت نکردن در تجمعات متراکم و حضور نیافتن در اماکن پرازدحام، رعایت بهداشت فردی و جدی گرفتن هشدارهای بهداشتی مهمترین راههای پیشگیری از ابتلا و قطع زنجیره انتقال بیماری کووید-۱۹ بشمار می رود.
روابط عمومی ستاد نماز جمعه شهرستان چابهار اعلام کرد: برابر اعلام وضعیت زرد توسط ستاد مبارزه با کرونا، نماز جمعه این هفته در شهرستان اقامه نخواهد شد.
فرماندار خاش سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به شیوع بیماری ویروسی کرونا در برخی نقاط این شهرستان و در راستای حفظ سلامت فرزندان مردم و اقشار جامعه شهری، روستائی و عشایری تصمیم بر این گرفته شد که مدارس بازگشائی نشوند.
صاحب‌گل صالحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پیش از این قرار بود با تصمیم ستاد ملی مدیریت مبارزه با کرونا کلیه مدارس ابتدایی، متوسطه اول و دوم به جز کودکان استثنایی از ۲۷ اردیبهشت به مدت یک ماه برای رفع اشکال و ارائه خدمات آموزشی برای آن دسته از دانش آموزان که به هر دلیلی تاکنون نتوانسته اند از خدمات آموزشی غیر حضوری بهره ببرند، با رعایت پروتکل های بهداشتی دایر شوند.
صالحی تصریح کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی دارای اهمیت بوده، بنابراین همگان ملزم به اجرای آن هستند.
وی بیان کرد: دست اندرکاران حوزه سلامت کار پایش و سنجش و کنترل بهداشتی در شهر خاش و روستاهای همجوار را با قوت ادامه می دهند و اقدامات خوبی نیز برای مقابله با این بیماری صورت گرفته است.
فرماندار خاش گفت: توصیه ما و کارشناسان بهداشتی بر این است که مردم در خانه بمانند و از حضور در آیین ها و مراسم تجمعی مانند بازار، عروسی و عزا و غیره پرهیز کنند تا خودشان، خانواده و اطرافیان و اقشار جامعه از خطرات شیوع و همه گیری کرونا در امان بمانند.
ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا ۱۶ اردیبهشت سال جاری فهرستی از شهرستان‌های کم‌خطر یا شرایط سفید را اعلام کرد و توضیح داد که در این مناطق برخی مساجد بازگشایی خواهد شد.
در این فهرست، ۱۵ شهرستان سیستان‌وبلوچستان در شرایطی از نظر شیوع کرونا در وضعیت سفید یا کم‌خطر قرار گرفته‌اند که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از احتمال آغاز موج دوم این بیماری در این استان خبر داده‌ بودند.
در این تصمیم، شهرستان‌های کشور براساس ابتلا به کرونا و شیوع و مقررات وزارت بهداشت و درمان، به مناطق سفید، زرد و قرمز منطقه‌بندی شدند.
براساس ‌اعلام این ستاد؛ مساجد ۱۳۲ شهرستانی که شرایط سفید و کم‌خطر دارند، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی و نماز جمعه هم‌ در این شهرستان‌ها برگزار شد.
در این فهرست ‌نام ۱۵ شهرستان سیستان ‌و ‌بلوچستان شامل چابهار، ‌خاش، دلگان، ‌زابل، ‌زهک، سیب و سوران، ‌فنوج، قصرقند، کنارک،‌ مهرستان، میرجاوه،‌ نیکشهر، نیمروز، هامون و هیرمند هم در وضعیت سفید دیده شد و بقیه شهرستان‌های این استان در وضعیت زرد قرار گرفتند.

اعلام این وضعیت و تصور بسیاری از شهروندان از اینکه ویروس کرونا ضعیف شده است، شرایط سختی را بوجود آورد بطوریکه اکنون برخی از همان شهرستان‌های سفید به وضعیت قرمز تغییر پیدا کرده است.

به گزارش ایرنا، کرونا ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

ویروس کرونا موسوم به « کوید ۱۹»  اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی‌ماه ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند/ایرنا

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
مرا آگاه ساز اگر
جدیدترین اخبار