займ на карту срочно
کد خبر: 39301 | سرویس: ورزش
تاریخ انتشار: 9 می 2020 | ساعت » 9:03

با کاهش نسبی روند گسترش ویروس کرونا این احتمال وجود دارد که رقابت های فوتبال باشگاهی در سطح جهان مجددا آغاز شود.

کییپانسه: طی روزهای اخیر و با فروکش کردن نسبی تب ویروس کرونا در جهان،کم کم زمزمه بازگشایی لیگ های مختلف فوتبال در جهان شنیده می شود و این احتمال وجود دارد که طی هفته های آینده و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی همانند گرفتن تست کرونا از بازیکنان قبل از آغاز مسابقات و تمرینات، بدون تماشاگر بودن بازی ها و حفظ فاصله اجتماعی روی نیمکت ذخیره ها، اکثر مسابقات فوتبال باشگاهی در سطح جهان دوباره از سر گرفته شود. در حال حاضر هم لیگ فوتبال کره جنوبی با رعایت قواعد لازمه بازی های خود را آغاز کرده است و در بین لیگ های معتبر جهان هم بوندس لیگا قرار است از هفته آینده کار خود را آغاز کند.

در این میان اما نکته ای که قابل توجه است این است که مرجع تصمیم گیری برای آغاز مجدد رقابت ها یا لغو کامل آن کیست؟ آیا این اختیار به خود باشگاه ها سپرده شده تا به دلخواه خود تصمیم بگیرند مجددا در بازی ها حضور یابند یا اینکه تصمیم نهایی در این خصوص به نهادی مثل دولت بر می گردد؟

در کشورهایی نظیر کره جنوبی و آلمان که مسابقات در آن ها آغاز شده و یا قرار است به زودی آغاز شود، این اتفاق با مجوز مستقیم دولت های این دو کشور صورت پذیرفت و آن ها پس از اینکه تشخیص دادند روند گسترش ویروس کرونا تحت کنترل است،اجازه از سر گیری مسابقات را دادند.

در کشورهایی نظیر فرانسه و هلند هم که مسابقات باشگاهی نیمه تمام اعلام شد، فدراسیون های فوتبال و تیم های حاضر در لیگ های این دو کشور نقشی در این قضیه نداشتند بلکه دولت های این دو کشور اعلام کردند که تا شهریورماه هرگونه فعالیت ورزشی به صورت حرفه ای و گروهی ممنوع است و بنابراین فدراسیون ها هم به ناچار مسابقات باشگاهی را نیمه تمام اعلام کردند. تنها ابتکاری که در این میان از سوی این فدراسیون ها قابل اعمال است، بحث تعیین یا عدم تعیین قهرمان و تعداد تیم های حاضر در فصل بعد رقابت های دسته اول و همچنین صعود کنندگان به مسابقات اروپایی است که در حال حاضر منشا بسیاری از اختلافات و اعتراضات شده است. همچنین در سایر کشورهای اروپایی مثل انگلیس و اسپانیا و ایتالیا هم مسئولین برگزارکننده رقابت ها چشم انتظار نظر نهایی دولت در خصوص ادامه یا لغو لیگ ها هستند.

آیا واقعا نظرخواهی از باشگاه های ایرانی مهم است؟

طی روزهای اخیر خبری در رسانه ها منتشر شد که ۱۳ باشگاه لیگ برتری خواهان لغو ادامه رقابت های لیگ برتر باشگاه های کشور هستند. آنطور که گفته می شود نظرسنجی رسمی از سوی سازمان لیگ هنوز به دست باشگاه‌ها نرسیده ولی تا اینجای کار طی صحبت‌های شفاهی و غیررسمی سازمان لیگ با مدیران باشگاه‌ها اکثریت قاطع روی لغو ادامه رقابت‌های لیگ نوزدهم توافق دارند و ۱۳ باشگاه از ۱۶ باشگاه حاضر در لیگ برتر تمایلی ندارند که در ۹ بازی بعدی شرکت کنند.خبرهای رسیده حکایت از آن دارد ۳ باشگاهی‌ که تاکنون موافقت خود را با تعطیلی مسابقات اعلام نکرده اند پرسپولیس، فولاد خوزستان و صنعت نفت آبادان هستند و ۱۳ باشگاه دیگر نظر به لغو مسابقات دارند.

در کشورهای اروپایی مثل انگلیس و اسپانیا و ایتالیا هم مسئولین برگزارکننده رقابت ها چشم انتظار نظر نهایی دولت در خصوص ادامه یا لغو لیگ ها هستند.

پرسش قابل تامل اما اینجاست که آیا اساسا باشگاه ها می توانند از ادامه حضور در رقابت ها سر باز بزنند؟به نظر می آید همانطور که تعطیلی مسابقات از حوزه تصمیم گیری باشگاه ها خارج بود، از سر گیری یا عدم برگزاری آن هم از صلاحیت باشگاه ها خارج است و صلاحیت اصلی در این خصوص با ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست رییس جمهور می باشد. ستادی که تا اینجا حکم به تعطیلی فعالیت های ورزشی تا پایان اردیبهشت ماه داده و قرار است به زودی در خصوص ادامه یا عدم ادامه لیگ با لحاظ اولویت سلامتی برای ورزشکاران تصمیم بگیرد.

بنابراین در ایران هم هیچ باشگاهی نمی تواند راسا اعلام کند که در ادامه رقابت ها شرکت نمی کند و یا سازمان لیگ هم نمی تواند با اتکا به نظرخواهی از باشگاه ها تصمیم به لغو یا ادامه رقابت ها بگیرد بلکه اینجا هم درست مثل سایر نقاط جهان تصمیم گیری در این خصوص پس از بررسی تمامی جوانب با دولت است و بعید است نظر باشگاه ها و یا مدیران سازمان لیگ چندان اثری در این فرایند داشته باشد بلکه آن ها صرفا مجری دستورات دولت در این خصوص خواهند بود.

نکته ای که مهدی محمدنبی،دبیر کل فدراسیون فوتبال در یکی از آخرین اظهارنظرهای خود به آن اشاره کرد و در خصوص شیوه از سر گیری مسابقات گفت: «فیفا و AFC زمان برگزاری مسابقات را به ستاد مقابله با کرونا در هر کشور محول کردند. قاعدتا ما بر مبنای دستورالعمل های ستاد ملی مقابله با کرونا اقدام خواهیم کرد. در این بخش وزارت ورزش و فدراسیون پزشکی ورزشی در ستاد ملی مقابله با کرونا حضور دارند و زمان شروع تمام مسابقات ورزشی را اعلام خواهند کرد و سپس هیات رئیسه سازمان لیگ درباره شروع فوتبال تصمیم گیری می کند.»

عرفان حاچ بابایی

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
مرا آگاه ساز اگر
جدیدترین اخبار