займ на карту срочно
کد خبر: 38811 | سرویس: استان ها
تاریخ انتشار: 20 مارس 2020 | ساعت » 22:46

۶۵۰ بیمار تالاسمی این شهرستان نیازمند خون هستند و می‌طلبد مردم در زمینه اهدای خون بصورت جدی ورود تا مشکلات این قشر را مرتفع کنیم.

عبدالرزاق صابری روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا و به علت ماندن مردم در خانه و تردد کمتر، مراجعه به مراکز اهدای خون کاهش یافته و همین موضوع باعث شده تا در خون رسانی به کودکان تالاسمی و دیگربیماران دچار مشکل جدی شویم.

وی افزود: مراکز نظامی که قبلا به صورت سیار مراجعه می‌کردیم به علت جلوگیری ازشیوع ویروس کرونا، قرنطینه شده‌اند و حمل و نقل خون از زاهدان به چابهار قبلا به سهولت از طریق اتوبوس انجام می‌شدکه در چند روز اخیر به دلیل تعطیل کردن پایانه مسافربری بر مشکلات افزوده است.

مدیر انتقال خون چابهار با اشاره به اینکه با رعایت دستورات بهداشتی اهدای خون هیچ مشکلی ندارد، خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از ابتلا یا شیوع ویروس کرونا گفته می‌شود برای کار غیرضروری از منزل خارج نشوید ولی اهدای خون یک کار بسیار ضروری است و مردم باید به این امر مهم و حیاتی توجه ویژه داشته باشند.

وی بیان کرد: هر کودک تالاسمی بطور متوسط ۲۰ روز یک بار نیاز به خون پیدا می‌کند و این بستگی به شدت بیماری دارد.

صابری با بیان اینکه  انتقال خون همواره از اهداکنندگان خون قدردانی می‌کند، خاطرنشان کرد: اهداکنندگان خون با تشویق دوستان و نزدیکان به بطور مستمر به اهدای خون خود ادامه دهند.

وی ادامه داد: وسایل سازمان انتقال خون یکبار مصرف و کاملا استریل شده هستند و هیچ ترسی از انتقال ویروس کرونا و دیگری بیماری‌ها وجود ندارد.

مدیر انتقال خون چابهار با اشاره به اینکه انتقال خون یکی از حیاتی‌ترین سازمان‌هاست گفت: بسیار دردآور است که یک کودک تالاسمی بدون دریافت خون به روستا برگردد.

وی افزود: همواره حرف خدمت صادقانه به مردم می‌زنیم مگر کمک به انتقال خون که شریان حیاتی بیمارستان است و تامین خون ۶۵۰ کودک تالاسمی را برعهده دارد خدمت به مردم نیست؟چه خدمتی بالاتر از این؛ از ائمه جمعه و جماعت و مسوولان ادارات تقاضا دارم در این امر مهم به ما کمک کنند.

صابری ادامه داد: سن اهدای خون بین ۱۸ الی ۶۰ سال است و وزن اهدا کننده باید بالای ۵۰ کیلوگرم و آقایان هر سه ماه و خانم‌ها هر چهار ماه می‌توانند خون اهدا کنند.

وی تصریح کرد: اهدای خون برای شخص اهدا کننده نیز مفید و مؤثر است زیرا این امر سبب تولید سلول‌های جدید می‌شود.

مدیر انتقال خون چابهار افزود: اهدای خون منظم با تنظیم آهن بدن خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را کاهش می‌دهد.

وی بیان کرد: وجود ذخیره مناسب خونی در چابهار امری ضروریست و تحقق این امر مشارکت بیش از گذشته مردم نوعدوست را می‌طلبد.

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
مرا آگاه ساز اگر
جدیدترین اخبار