займ на карту срочно
کد خبر: 37761 | سرویس: استان ها
تاریخ انتشار: 16 نوامبر 2019 | ساعت » 18:52

یک مقام مسئول گفت: ایران رتبه نهم ذخایر سنگ آهن در جهان را دارد و ۲ درصد ذخایر جهانی سنگ آهن در ایران قرار دارد.

به گزارش کیانسه ،محمود زیدآبادی در جریان بازدید فعالان و خبرنگاران بازار سرمایه از معادن گل‌گهر سیرجان از احتمال افزایش سرمایه این مجموعه معدنی خبر داد و گفت: هدف از این افزایش سرمایه این است که پروژه‌ها را توسعه دهیم که در این زمینه حمایت سهامداران می‌تواند گل‌گهر را توسعه دهد.

معاون مالی و اقتصادی گل‌گهر با اشاره به این که سرمایه ۴۸ هزار میلیارد ریال برای گل‌گهر به ثبت رسیده و در دستور کار قرار دارد، افزود:  در صورت عملی شدن این درخواست سرمایه این شرکت تا ۱۰۰ هزار میلیارد ریال افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: برای توسعه گل‌گهر زیرساخت‌ها آماده است و برای تامین آب مورد نیاز نیز طرح انتقال آب خلیج فارس را داریم که تا ابتدای سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید.

این مقام مسئول با اشاره به این که شرکت گل‌گهر در حال حاضر رتبه ششم را در بورس اوراق بهادار دارد، تصریح کرد: این موضوع برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و امیدواریم با همدلی و تلاش در آینده نزدیک رتبه اول را به دست آوریم.

همچنین در این نشست مدیر حسابداری مدیریت گل گهر با اشاره به این که برای امسال برنامه داریم که ۱۲ میلیون تن گندله و ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کنسانتره تولید کنیم، گفت: سهم گل گهر در سال گذشته از کنسانتره ۱۴ میلیون و ۶۸۳ هزار تن بوده است که ۳۳ درصد از سهم بازار را داشته است و در گندله سهم ۲۸ درصدی را داریم.

محسن میرزاده افزود: در ۷ ماه سالجاری سهم ۳۴ درصدی را در تولید کنسانتره و ۲۹ درصد از سهم تولید گندله را داشتیم. در شش ماهه اول سال جاری مجموعا هفت میلیون و ۴۹۷ هزار تن گندله و کنسانتره داشتیم.

وی همچنین اذعان داشت: پیش بینی ما برای امسال با مبلغ فروش ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است و سود خالص ۵۱۳۰ میلیارد تومان است. با توجه به عملکرد شش ماهه شرکت سود خالص ۲۶۰۰ میلیارد تومان است که ۵۴ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

معاون برنامه و بودجه شرکت گل‌گهر نیز در این برنامه درباره جایگاه ایران از نظر ذخایر سنگ‌آهن در جهان گفت: ایران رتبه نهم ذخایر سنگ آهن در جهان را دارد و دو درصد ذخایر جهانی در ایران است.

محسن نبوی با بیان این که ۳۰ درصد از ذخایر سنگ آهن ایران در منطقه گل‌گهر است، ادامه داد: زمنطقه گل گهر امروز ۳۴ درصد از ظرفیت تولید کنسانتره، ۲۵ درصد از ظرفیت تولید گندله، ۱۴ درصد ظرفیت آهن اسفنجی و سه درصد از ظرفیت فولاد خام کشور را دارد که مورد آخر چندی پیش توسط رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید.

وی گفت: شش آنومالی در حال حاضر در منطقه گل گهر شناسایی شده که حدود ۱۷۰ میلیون تن ذخیره باقی‌مانده آنومالی است. ۱۸ خط تولید فعال در منطقه گل‌گهر وجود دارد که حدود ۱۰ تا از آن در خود گل‌گهر است.

به گفته این مقام مسئول، یکی از موضوعات استراتژیک که مدیران این شرکت به دنبال رفع آن هستند، تحریم سنگ آهن است.

وی گفت: علاوه بر این یکی از کمبودهای آینده صنعت فولاد کشور، سنگ آهن است و که بر این اساس در راستای اکتشاف های جدید هم در حال پیشروی هستیم.

معاون برنامه و بودجه گل‌گهر  با اشاره به موضوع ارزآوری گفت: مکانیزم‌های قیمت‌گذاری، عرضه محصول در بازارهای داخلی و خارجی و ارزآوری از موضوعات دومی است که دنبالش هستیم و امیدواریم انجام شود. بحث ساختار هزینه‌ها، توسعه سیستم ها و سرمایه انسانی از موضوعات مهم در استراتژی ها است.

نبوی گفت: سال ۱۳۸۸ معادل شش میلیون تن تولید کنسانتره داشتیم اما در حال حاضر ۲۰ میلیون تن و تا سال ۱۴۰۴ معادل ۲۴ میلیون تن کنسانتره تولید خواهیم کرد. در اف