займ на карту срочно
کد خبر: 37610 | سرویس: استان ها
تاریخ انتشار: 26 اکتبر 2019 | ساعت » 20:03

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس، ماجرای فرار ۲ خودرو ساز کره‌ای از پرداخت عوارض گمرکی را تشریح کرد.

به گزارش کیانسه ازمشرق، امیر خجسته نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، از بازدید کمیته ای از کمیسیون متبوعش به ریاست وی از گمرکات بنادر و مناطق آزاد چابهار خبر داد و گفت: بررسی روند رسوب کالاهای اساسی در بندر چابهار و  مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستور کار این کمیته قرار داشت.

وی ضمن اظهار گلایه از کارشکنی های صورت گرفته در مراحل انجام این بازدید،افزود: همزمان با اعزام هیئت پارلمانی به چابهار متاسفانه هماهنگی هایی انجام شده بود تا مانع از سفر هیئت پارلمانی به چابهار شوند که با تلاش و اصرار این تیم و صرف زمان و طی مسافت طولانی تیم کارشناسی وارد منطقه چابهار شد و کار بررسی میدانی را آغاز کردند.

پیشنهاد گمرک برای ترخیص خودروهای وارداتی

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در تشریح گزارش بررسی های میدانی هیئت پارلمانی از گمرک چابهار، اظهار داشت: با ورود هیئت پارلمانی به صورت شبانه در وهله اول از اسکله شهید بهشتی و بندر چابهار بازدید به عمل آمد، در این بازدید مشخص شد ظرفیت انبارهای این شهرستان از کالاهایی همچون شکر، ذرت، برنج و جو پٌر است که با توجه به حساسیت موضوع و بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد این کالاها مختص به افراد خاصی است که انحصار این کالاها را در یَد خود گرفته اند.

خجسته با بیان اینکه  کارشکنی استانداری سیستان و بلوچستان نسبت به عدم همراهی و هماهنگی های لازم در این بازدید را پیگیری خواهم کرد، افزود: این کالاها توسط برخی شرکت های دولتی خریداری اما در اصل متعلق به شرکت های خصوصی بودند. با توجه به ممنوعیت واردات این اقلام به کشور، شرکت های دولتی کالاهای خودرا با واسطه خریداری می‌کنند که در این خصوص بررسی های لازم را انجام خواهیم داد.

وی تاکید کرد :به دلیل عدم وجود ناوگان مناسب حمل و نقل و حساسیت گمرک چابهار، مقدار زیادی از کالاها در انبار وجود دارد. با بررسی های صورت گرفته و اخذ استعلامات لازم در رابطه با آزمایشات اداره استاندارد مشخص شد آزمایشات این کالاها در زمان حمل بار در داخل کشتی صورت گرفته است.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس گفت: طبق قانون، چنانچه کالایی پس از آزمایش های استاندارد در حدود یک ماه از گمرک ترخیص و خارج نشود مجددا باید صاحبان کالا، مسئولان بنادر و گمرک اقدام به انجام آزمایش های استاندارد نمایند، این کالاها چندین ماه است که در بنادر چابهار رسوب گردیده است که شامل، بیش از هزاران تن ذرت، ۲۵ هزار تن شکر خام، ۱۷ هزار تن برنج و بیش از ۳۰ هزار تن جو  است.

خجسته با بیان اینکه مقدار زیادی جو در هوای آزاد و در کنار ساحل و اسکله و در مجاورت دریا به دور از رعایت موازین بهداشتی نگهداری می‌شود،اظهار داشت: مستندات آزمایشگاهی برای ارائه به سازمان استاندارد و مرکز بهداشت شهرستان جمع آوری شد.

ماجرای تخلفات دو شرکت خودروسازی کره ای برای فرار از پرداخت عوارض گمرکی

وی اظهار داشت: علاوه بر این، پرونده های اظهارات خلاف واقع برخی خودرو سازان به گمرک مورد بررسی قرار گرفت. این خودرو سازان ،خودروی کامل را به صورت قطعات نیمه آماده (Skd)  وارد کشور کرده اما در فاکتور های غیر واقعی واردات را به صورت قطعات کاملا منفصله (CKD) اظهار کرده اند و از این محل، حقوق دولتی و گمرکی هنگفتی ضایع شده است که مستندات این تخلفات ارزیابی و جمع آوری شده است.

این نماینده مجلس افزود: قطعا مسئولان مربوطه در جلسه کمیسیون نسبت به این موارد و موارد دیگری همچون دور زدن قوانین و مقررات صادرات و واردات به خصوص در مورد دو شرکت کره ای به صورتی که کالای تقریبا کامل را از مرزهای مختلف