займ на карту срочно
کد خبر: 10395 | سرویس: جامعه
تاریخ انتشار: 4 آوریل 2015 | ساعت » 12:12

یک متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب با بیان اینکه بیشترین شیوع آلزایمر در سنین بالای ۶۰ سال است، عنوان کرد: اما در موارد نادری این بیماری در سنین ۴۵ سالگی یا ۳۰ سالگی هم دیده می‌شود

به گزارش کیانسه ازایسنا، دکتر فاطمه خمسه با بیان اینکه دمانس به معنی زوال عقلی است که شایع‌ترین علامت آن اختلال حافظه است، گفت: آلزایمر شایع‌ترین علت دمانس است.

وی افزود: دمانس به معنای اختلال عملکرد شناختی مغز است؛ به طوری که فرد قادر به انجام عملکردهای روزانه و اجتماعی خود نیست.

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب با اشاره به اینکه این بیماری پیش‌رونده است، اظهار کرد: با دارو می‌توان روند رو به پیشرفت آلزایمر را کند کرد، اما متاسفانه هنوز درمان قطعی برای آن وجود ندارد.

خمسه شایع‌ترین علامت آلزایمر را اختلال حافظه دانست و گفت: آلزایمر موجب می‌شود فرد قادر به انجام کارهای روزمره خود نباشد و توانمندی‌ برنامه‌ریزی را از دست دهد. اختلال در روابط بین فردی و کارهای اجتماعی و در نهایت وابستگی کامل به اطرافیان برای انجام کارها از مراحل بعدی آلزایمر است.

وی افزود: در مراحل اولیه بیماری، حافظه دوررس دیرتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد و فرد اتفاقات همان روز و اخیر را فراموش می‌کند. اطرافیان این بیماران در اوایل بیماری فرد، از این مشکلات شکایت می‌کنند که او خاطرات و اتفاقات قدیمی را به خوبی در حافظه دارد، اما اتفاق امروز را از خاطر می‌برد. به عنوان مثال جای پولش را تغییر می‌دهد، ولی فراموش می‌کند که پولش را جابجا کرده است و به دیگران می‌گوید شما پول من را برداشته‌اید یا وسایلش را گم می‌کند.

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب با بیان اینکه این افراد به مرور زمان، اختلال جهت‌یابی پیدا می‌کنند، گفت: در توضیح چگونگی اختلال جهت‌یابی می‌توان گفت که شخص به عنوان مثال دخترش را با خواهرش اشتباه می‌گیرد یا همسرش را نمی‌شناسد. نشناختن اطرافیان برای اعضای خانواده خیلی دردناک است. آنها در ابتدا نوه‌ها یادشان می‌رود اما خود فرزندان را به یاد دارند و به مرور فرزندان را نیز نمی‌شناسند.

خمسه اضافه کرد:‌ اختلال مکان‌یابی در بیماری که دچار دمانس شده است در اوایل بیماری به این صورت است که مسیرهای غیرآشنا را گم می‌کند و قادر به پیدا کردن آدرس‌ها نیست، اما مسیرهای آشنا را پیدا می‌کند. به مرور مسیرهای آشنا را هم نمی‌شناسد و حتی در منزل هم موقعیت‌ها را تشخیص نمی‌دهد.

وی با اشاره به اینکه بیشترین شیوع آلزایمر در سنین بالای ۶۰ سال است، عنوان کرد: اما در موارد نادری در سنین ۴۵ سالگی یا ۳۰ سالگی هم دیده می‌شود. هرچه سن بالاتر می‌رود احتمال شیوع دمانس بیشتر است به طوری که در سنین بالای ۸۰ سال از هر دو نفر یک نفر مبتلا می‌شود.

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب تصریح کرد: میزان شیوع آلزایمر رو به پیشرفت است، به طوری که پیش بینی شده است در سال ۲۰۵۰ بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در جهان دچار بیماری آلزایمر باشند.

بر اساس این گزارش، بیست و دومین کنگره بیماری‌های مغز و اعصاب ایران از ۲۲ تا ۲۵ اردیبهشت ماه در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
مرا آگاه ساز اگر
جدیدترین اخبار