займ на карту срочно
کد خبر: 31100 | سرویس: جامعه
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ | ساعت » ۲۰:۲۳

وزیر بهداشت تاکید کرد: حاضر نیستیم آموزش علوم پزشکی را با وزارت علوم ادغام کنیم. در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری نیز درباره ارتقای آموزش پزشکی تاکید شده است.

به گزارش کیانسه از خبرآنلاین سیدحسن هاشمی در مراسم تودیع و معارفه ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: طرح تحول سلامت با اقدامات مناسب و خوبی آغاز شد و در آغاز اجرا هم منابع به خوبی تخصیص می یافت اما در ادامه مسیر، برخی افراد کم لطفی کردند و ما را تنها گذاشتند و شرکای طرح تحول سلامت، ما را اذیت کردند که همچنان هم ادامه دارد.

وی افزود: وزارت بهداشت نسبت به سایر دستگاه های اجرایی، با زندگی و درد مردم نزدیک تر است و آنها را به خوبی می فهمد. حرف و شعار در کشور راحت است اما مردم در مورد عملکرد، قضاوت می کنند.

هاشمی با بیان اینکه احترام به دانشمندان، وظیفه هر دولتمردی است و لازم است که به دانشگاه احترام گذاشته شود، خاطرنشان کرد: اگر سخن از اهمیت دانشگاه ها می گوییم، منابع مالی مورد نیاز دانشگاه ها هم مانند پرداخت به موقع و ماهانه یارانه باید به موقع تخصیص یابد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: حاضر نیستیم آموزش علوم پزشکی را با وزارت علوم ادغام کنیم و نمی توانیم به عقب برگردیم و در سیاست های سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری نیز در خصوص ارتقای آموزش پزشکی تاکیدات فراوانی شده است.

وی اظهار داشت: با سهمیه های جدید برای دانشگاه های علوم پزشکی مخالفیم زیرا تفاوت زیادی در رتبه های درسی در یک کلاس ایجاد می شود و روش های دیگری هم برای احترام کردن وجود دارد البته منظور من، جانبازان و خانواده های شهدا و ایثارگران نیستند و آنها روی سر ما جا دارند و رتبه های بسیار خوبی هم کسب می کنند.

هاشمی گفت: گاهی تصمیمات عوام پسند می گیریم اما جرات اینکه بگوییم اشتباه کرده ایم و آنها را اصلاح کنیم، نداریم. نمی توانیم شاهد باشیم که در رشته ای مانند داروسازی در دانشگاه علوم پزشکی تهران، رتبه های ۳ هزار و ۸۰ هزار، سر یک کلاس باشند. قطعا این تصمیم اشتباهی است و مقامات ارشد نظام و روسای قوای سه گانه هم مخالفند.

وی درباره بهداشت و درمان شهر تهران گفت: بخش بهداشت و درمان در شهر تهران، نیازمند توجه بیشتری از سوی دانشگاه های علوم پزشکی است و مردم گرفتاری های زیادی دارند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: بنده به عنوان وزیر از اول صبح تا آخر شب باید به دنبال منابع و اعتبارات باشم در حالی که دغدغه ما باید ارتقای آموزش، پژوهش، رقابت در سطح منطقه و بین الملل باشد اما حداقل ۷۰ درصد از وقت ما صرف منابع و اعتبارات می شود.

وی گفت: وزارت بهداشت ۱۸ هزار میلیارد تومان مطالبه و ۱۵ هزار میلیارد تومان بدهی دارد و این یعنی، سیستم را درست اداره کرده ایم در حالی که در ابتدای کار، بیمارستانها ورشکسته و تراز مالی منفی داشتند.

هاشمی عنوان کرد: امروز صبح یک فیلم در شبکه های اجتماعی دیدم که در آن زنی که دارای چند فرزند یتیم و صغیر بود، میراث پدری خود را در گرگان چند میلیون فروخته بود و در موسسه کاسپین در نیشابور سپرده کرده بود و می گفت کمک شما را نمی خواهم، پولم را بدهید. مردم گرفتاری های زیادی دارند و یکی از وظایف دانشگاه ها، توجه به مشکلات و گرفتاری های مردم است.

وی تاکید کرد: نمی خواهیم دانشگاه های علوم پزشکی کشور بدون توجه به مشکلات مردم، مسیر خودشان را بروند. آموزش، پژوهش و نوشتن مقالات، برای فخر فروختن نیست بلکه باید گرهی از مشکلات مردم باز کند.

وزیر بهداشت افزود: اگر افراد در مسئولیت های مختلف درست انتخاب شوند، امور هم به درستی انجام می شود در وزارت بهداشت، انتخاب وزیر، معاون، مدیر کل، رییس دانشگاه و بیمارستان و عضو هیات علمی اگر به درستی انجام شود می توان به پیشرفت امیدوار بود.

وی گفت: معدود افرادی در گروه های مختلف جامعه پزشکی فقط به منافع، قبیله، رشته و گروه خود فکر می کنند و بدون در نظر گرفتن مصالح مردم و دانشگاه، به خودشان یا رشته شان اولویت می دهند و روسای دانشگاه ها نباید در مقابل آنها کوتاه بیایند.

هاشمی اظهار داشت: تعرفه یکی از رشته های پزشکی در طول چهار سال گذشته چهار برابر شد اما هیات وزیران مصوب کرد که امسال ۲۵ درصد کاهش یابد یعنی به جای چهار برابر، سه برابر گذشته دریافت کنند؛ اما برخی دوستان چه جنجالی به پا کردند. آیا این درست است؟ در کشور ما امثال شهید حججی سر خودشان را فدا می کنند اما ما اینگونه رفتار می کنیم!

وی افزود: چرا در برخی از مناطق کشور متخصص و فوق تخصص حضور ندارد؟ چرا نباید جراح عروق در تمام استانها باشد؟ وظیفه دانشگاه است که این نیروها را تامین کند. در رشته چشم پزشکی، ۵۰ درصد کشور از فلوشیپ های چشم پزشکی بهره مند نیستند بنابراین باید روش ها را تغییر دهیم و از پول مردم که با آن دانشگاه، بیمارستان و بخش ساخته شده، ابتدا برای مردم کار کنیم نه جیب خودمان.

وزیر بهداشت اظهار داشت: اگر در جمهوری اسلامی ایران، مسئولان قدرت «نه گفتن» داشتند بهتر از پاسخ مثبت در بسیاری موارد بود و هر جا که مشکلات زیاد است به دلیل بله گفتن های بی پشتوانه است اما با وجود اینکه می دانیم ممکن است کارهایمان اشتباه باشد اما قدرت «نه گفتن» نداریم.

اوضاع مالی دانشگاه علوم پزشکی تهران بحرانی است

سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: می دانیم که این دانشگاه موارد زیادی بدهکاری دارد و در فشار است، تحمل می کنیم تا از این شرایط سخت عبور کنیم و اگر در این مدت به ارگان های حیاتی دانشگاه آسیب نرسد، از شوک خارج می شویم.

عباسعلی کریمی روز یکشنبه در اولین روز کاری و در مراسم معارفه خود در دانشگاه علوم پزشکی در تهران در حضور وزیر بهداشت گفت: همه می دانیم که به علت بدهی های بیمه ها و مطالبات معوقه وضعیت مالی دانشگاه علوم پزشکی تهران خوب نیست و شرایط بحرانی است اما چنین شرایطی در گذشته هم بوده است باید تحمل کنیم تا شرایط تغییر کند.

وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی هم مانند یک انسان بیمار است. اگر در شرایط بحرانی اجازه ندهیم که به اندام های حیاتی آن آسیب وارد شود، مطمئن باشید که از شوک درمی آید و اگر در این مدت فشار، به ارگان های اساسی آن آسیب نرسد به شرایط عادی بر می گردد.

کریمی افزود: نباید در این شرایط فقط منفی ها را بگوییم. باید صبر و تحمل داشته باشیم. این دانشگاه سابقه طولانی و گذشته پر افتخار و پرفراز و نشیبی داشته است و اگر ما این گذشته را به خوبی نشناسیم، نمی توانیم تصمیم های درستی بگیریم.

وی گفت: ۱۳ روز مانده به فوت و قتل امیرکبیر، اولین گروه از استادان طب در مدرسه دارالفنون کار خود را شروع کردند و همان گروه کوچک زمینه ساز شکل گیری اولین دانشکده طب ایران در دانشگاه تهران شدند. اکنون ۸۳ سال از تشکیل این دانشکده می گذرد و من ۴۳ سال از این دوره را در این دانشکده بوده ام.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: این دانشگاه فراز و نشیب، زیاد دیده است و هم قبل از انقلاب و هم بعد از انقلاب زحمات زیادی برای این دانشگاه کشیده شده است، زمانی رئیس این دانشگاه در برابر اجرای حکم اخراج دکتر قریب و ۱۱ همکار او ایستادگی کرد و ما وارث یک سابقه طولانی از فعالیت این دانشگاه هستیم.

کریمی اضافه کرد: استادان بزرگی در رشته های مختلف در این دانشگاه بوده و هستند، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه بزرگی است. بزرگ بودن، هزینه دارد، خرج بیشتر دارد، باید هزینه های این قدیمی بودن را تامین کنیم چون همه از این دانشگاه انتظار دارند و من واقعا از وزیر بهداشت تقاضا دارم، کمک کند.

وی گفت: ۱۷۰۰ هیات علمی و ۱۲ هزار دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند، باید به این افراد اعتماد کرد، اداره این دانشگاه به دست رئیس و معاون نیست، باید مزاحم استادان نباشیم، سنگ جلوی پایشان نگذاریم و اجازه دهیم کارشان را بکنند، دانشجویان این دانشگاه نیز نخبه های کشور هستند و باید مورد احترام باشند.

رئیس سابق مرکز قلب تهران گفت: من مشکلات را می شناسم، در مرکز قلب تهران هم که بودم، همه می گفتند این مرکز پولدار است اما باور کنید، زمان هایی بود که در صندوق بیمارستان ۴۰ میلیون تومان هم نبود اما ما اداره کردیم و صبر کردیم تا از بحران خارج شویم.

عباسعلی کریمی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، جراح قلب و رئیس سابق مرکز قلب تهران در ۱۶ سال گذشته مسئولیت این مرکز را به عهده داشت و در دولت دوازدهم با حکم وزیر بهداشت به سمت سرپرستی دانشگاه علوم پزشکی تهران منصوب شد.
۱۶ بیمارستان بزرگ و قدیمی تهران مانند بیمارستان امام خمینی(ره)،شریعتی،سینا، ولی عصر، مرکز طبی اطفال،امیراعلم و فارابی جزو مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

در دوره مسئولیتم آنچه را انجام دادم که فکر می کردم به نفع دانشگاه است

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به برخی از اقدامات انجام شده در دوره چهار ساله مسئولیتش در این دانشگاه گفت: خدا را شکر می کنم که بدون هیچ گونه ارتباط سببی، نسبی و ژنی این مسئولیت را برعهده گرفتم و در طی مسئولیتم اجازه ندادم که منافع شخصی به منافع دانشگاه اولویت داشته باشد.
به گزارش ایسنا دکتر علی جعفریان امروز در مراسم تودیع خود با بیان اینکه خوشحالم که این جلسات همیشه در دانشگاه ما شیرین و مثبت است، افزود: در روز انتصابم در سال ۹۲، دکتر هاشمی نکاتی را ارائه کردند و من نیز به اصل احترام و حرکت در مسیر برنامه حفظ و ارتقای کیفیت دانشگاه و تعهد به انجام آنچه که در توان دارم تاکید کردم.

وی افزود: در آغاز کار نظام مدیریت آکادمیک را در دانشگاه به کار گرفتیم و در همین حین هم انتزاع دانشگاه علوم پزشکی تهران از ایران کامل شد. همچنین به سفارش رییس جمهور طرح دست های مهربان آغاز شد که دانشگاه علوم پزشکی تهران اجرای این طرح در جنوب تهران را برعهده گرفت. تاکنون بالغ بر ۱۹ هزار ویزیت تخصصی در جنوب تهران انجام داده ایم.

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: از بهمن و اسفند سال ۹۴ نیز طرح تحول نظام آموزش و از ابتدای سال ۹۵ طرح تحول بهداشت و تکمیل شبکه را پیگیری و به صورت مستمر پایش کرده ایم. در این دوره بیش از ۶۰ جلسه با هیات رییسه دانشگاه داشته ایم که باعث شد ۶۰۰ نفر از اعضای هیات علمی را چهره به چهره ببینم. علاوه بر این فعالیت های بین المللی مانند جذب دانشجوی خارجی را پیش بردیم و تاکنون ۸۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه تحصیل می کنند. در عین حال توانستیم علاوه بر فعالیتی که به طور سنگین در طرح تحول نظام سلامت انجام می دادیم، مسیر علمی را هم دنبال کنیم. در هر یک از بخش ها گزارشی را تدوین کرده ایم و در پایان هر گزارش نیز چالش ها و پیشنهادات را مطرح کرده ایم.

جعفریان با اشاره به دو چالش اساسی در دانشگاه های علوم پزشکی گفت: یک چالش در داخل دانشگاه است، ما هنوز نگاهمان به دانشگاه نگاه نسل اول و دوم دانشگاه است و همواره می گوییم که باید بودجه دولتی به دانشگاه بیاید تا بتوانیم کارها را انجام دهیم. این در حالی است که باید نگاهمان را تغییر دهیم. ما در این دوره کمی روی فناوری تمرکز کردیم، اما این مقدار کافی نیست. بنابراین باید با کارآفرینی و خلق ثروت و ایجاد ظرفیت های جدید در دانشگاه کارها را پیش ببریم.

وی ادامه داد: چالش دوم درباره هیات امناست. من اخیرا نامه ای به وزیر بهداشت نوشتم که اگر بخواهیم هیات امناها کار خود را به خوبی انجام بدهند، باید موظف باشند، نقش تعیین کننده در تصمیمات داشته باشند و در عین حال پاسخگو باشند که دکتر هاشمی اعلام کردند که با هر سه این ها موافق هستند. بنابراین فرصت خوبی است تا بتوانیم در این مسیر حرکت کنیم.

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه قرار با دکتر هاشمی این بود که چهار سال در سمت رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران در خدمت شان باشم، گفت: در پایان این چهار سال نظرشان بر تغییر بود و با من هم مشورت کردند و پیشنهاد حضور دکتر کریمی را در دانشگاه دادند که بسیار استقبال کردم. بنابراین برای دکتر کریمی آرزوی موفقیت می کنم.

جعفریان اظهار کرد: شهادت می دهم که در این دوره همه افراد با ما همراهی کرده اند. من امروز با همان لباسی به این جلسه آمده ام که در روز معارفه ام آمده بودم. اما شاید امروز رنگ موهایم تغییر کرده و به سپیدی پیراهنم نزدیک تر شده است. حالا هم به همان بخشی برمی گردم که از آن آمده بودم. با این تفاوت که در آن زمان به عنوان رییس بخش در بیمارستان اتاق داشتم، اما امروز به دلیل گسترش بخش های بستری اتاق هم ندارم و در اتاقی مشترک با سایر اعضای هیات علمی هستم. از طرفی خوشحالم که در پایان مسئولیتم به حج تمتع رفتم و از همه حلالیت طلبیدم.

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: خدا را شکر می کنم که به من کمک کرد که بدون هیچ گونه ارتباط سببی، نسبی و ژنی این مسئولیت را برعهده گرفتم و شکر دیگرم بر این است که تمام توانم را به کار گرفتم و به خودم اجازه ندادم که منافع شخصی را به منافع دانشگاه اولویت دهم. براین اساس آنچه را که فکر می کردم به نفع دانشگاه است انجام دادم. شکرگذاری سومم هم براین است که از این مسئولیت راحت شدم و این باعث می شود تا از امشب راحت تر بخوابم.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
مرا آگاه ساز اگر
جدیدترین اخبار