займ на карту срочно
کد خبر: 28017 | سرویس: بین الملل
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۶ | ساعت » ۱:۰۷

 

عراق پس از داعش وارد مرحله دیگری می شود و شکل گیری دولت ملت سازی و پایبندی همه گروهها به قانون ملزوم رسیدن به امنیت و توسعه است.

موصل پس از تلاشهای بسیار نیروهای عراقی در مقابله با داعش به طور کامل آزاد شد. موصل سومین شهر بزرگ عراق و به عنوان پایتحت خود خوانده داعش مطرح بود که با آزادی کامل آن در حال حاضر، داعش هیچ پایگاه سرزمینی در عراق ندارد و مبارزه با آن وارد مراحل امنیتی و عقیدتی خواهد شد.

حیدرالعبادی نخست وزیر عراق با حضور در موصل آزادی این شهر از اشغال داعش را اعلام کرد. عملیات پاکسازی موصل از حدود ۹ ماه قبل آغاز شد و نیروهای نظامی عراق بالاخره توانستند این شهر را به صورت کامل از حضور تروریست‌های داعشی پاک کنند. [اینجا]

این آزادی واکنشهای جهانی بسیاری داشت و در رسانه های معتبر دنیا منعکس شد. مقامات مختلف از سراسر دنیا به این پیروزی واکنش داده و آنرا تبریک گفتند.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در پیامی توییتری، آزادسازی موصل را به مردم عراق تبریک گفت. ظریف در صفحه توئیتری خود نوشت: آزادسازی موصل را به دولت و مردم شجاع عراق تبریک می گویم. وقتی عراقی ها دست در دست هم می دهند، هیچ محدودیتی برای آنچه می توانند بدست آورند وجود ندارد. [اینجا]

سرلشکر سلیمانی فرمانده سپاه قدس نیز در یک سخنرانی در مورد آزادی موصل سخن گفت: امروز در جشن پیروزی موصل، ملت عراق تنها نیست و این حق ملت عراق برای همه بشریت است، ملت عراق و سوریه حق زیادی بر مردم جهان دارند.

وی افزود: در تمام ملاقات‌های شخصیت‌های عراق و سیاست‌گذاری‌های جمهوری اسلامی، تاکید اساسی رهبر انقلاب حمایت تمام عیار از ملت و مرجعیت عراق بود. وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران سه شیفته برای عراقی‌ها سلاح تولید کرد و این دستاوردها با تاکید رهبر انقلاب بود. [اینجا]

در این باره رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه ای ضمن تبریک آزادسازی موصل به نخست وزیر، نیروهای امنیتی و مردم عراق، این پیروزی را شمارش معکوس برای شکست داعش در عراق و سوریه دانست. دونالد ترامپ در این بیانیه مدعی شد: نیروهای امنیتی عراق امروز با حمایت آمریکا و اعتلاف جهانی شهر موصل را از کابوس طولانی آن زیر سلطه داعش آزاد کردند.

ترامپ همچنین با بیان اینکه حضور آمریکا و ائتلاف جهانی در کنار نیروهای امنیتی عراق باعث افتخار است، ادعا کرد که پیشرفت چشمگیر آمریکا در مبارزه با داعش در ۶ ماه اخیر (یعنی از زمان به قدرت رسیدن او) بیشتر از سال هایی است که داعش به عنوان تهدید عمده ظهور کرد. [اینجا]

این در حالی است که مقامات عراقی گلایه های بسیاری در طول عملیاتهای پاک سازی داعش در عراق داشتند و حضور و عملکرد آنها را در راستای به تاخیر انداختن این روند می دانستند. در این باره سخنگوی امنیتی حشد شعبی عراق با اشاره به اینکه پیروزی در موصل را عراقی ها کسب کردند و آمریکا هیچ نقشی در کسب این پیروزی نداشت گفت: ولی ایران اولین کشوری بود که کنار عراق ایستاد و از بغداد حمایت کرد.

سید محسن حکیم مشاور سیاسی مجلس اعلای اسلامی عراق در این باره می گوید: ایرانی ها بودند که در آن وضعیت مدیریت صحنه و آرایش نظامی را ترتیب دادند که داعش ابتدا متوقف و سپس عقب زده شود و بعد پاکسازی شروع شود. اینکه چه جاهایی باید بسته شود و نیروها چگونه جلو بروند، دفاع چگونه باشد حمله چگونه باشد و طراحی های نظامی ریخته شد. بویژه اینکه ایران تجربه حضور در سوریه را هم داشت. همچنین ایران کمک بسیاری در تجهیز سلاحهای عراق کرد. [اینجا]

همچنین دبیرکل سازمان ملل و وزیر دفاع انگلیس از دیگر کسانی بودند که به آزادی موصل واکنش نشان دادند. گوترش ضمن ابراز همبستگی سازمان ملل با دولت و مردم عراق آمادگی خود را درجهت کمک به دولت بغداد برای ایجاد شرایط امن و بی خطر برای بازگشت آوارگان عراقی به خانه های خود و برقراری حکومت قانون در مناطق آزاد شده اعلام کرد. [اینجا]

عراق پس از آزادی موصل و خروج کامل داعش از آن وارد مرحله ای دیگر می شود. به هر روی خطر داعش به کلی رفع نمی شود.

داعش نیرویی عقیدتی است که مبارزه فکری برای ریشه کنی کامل آنر امی طلبد. همچنین باید آسیب شناسی دقیقی برای شکل گیری آن شود و سیاستهای جدیدی در این باره پیش گرفته شود.

همچنین موضوع خطرات امنیتی داعش و انفجارهای انتحاری وجود دارد و این گروه سعی خواهد کرد نا امنی و هرج و مرج را پس از دست دادن پایگاه خود بیش از گذشته رواج دهد.

همچنین در آینده موصل و کسانی که در آن به قدرت برسند، حساسیتهای زیادی وجود دارد. از این رو در این روند باید به مطالبات همه مردم موصل توجه شود. موصل شهری است که قومیتهای مختلف از سنی و شیعه و کردی و ایزدی در آن حضور دارند و اتحاد و همکاری برای بازسازی آن حیاتی است.

شکل گیری ثبات در عراق بعد از داعش در گرو رسیدن مردم و گروههای مختلف به اتحاد و تحمل صداهای مختلف است. عراق از گروهها و قومیتهای مختلفی شکل گرفته است که نیازمند دولت ملت سازی و پایبند بودن همه آنها به قانون است. قدم در این مسیر می تواند آنها را در برقراری امنیت پایدار و رسیدن به توسعه در سایه ثروتهای زیر زمینی کمک کند.

خبرآنلاین

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
مرا آگاه ساز اگر
جدیدترین اخبار