займ на карту срочно
کد خبر: 33350 | سرویس: سیاست
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ساعت » ۱۸:۴۱

وزیر امور خارجه گفت: اگر افغانستان با ایران همکاری لازم را در خصوص حق آبه ایران از هامون انجام ندهد؛ ایران ناچار است از تمام همکاری هایی که با این کشور در زمینه های مختلف داشته است به صورت اقدام متقابل صرفنظر کند.

 

به گزارش کیانسه ،محمد ظریف، وزیر امور خارجه در صحن علنی در پاسخ به سوال دهمرده، نماینده زابل و زهک درباره کاهش ۹۸ درصدی آب برای آبیاری مزارع کشاورزی سیستان گفت: دولت افغانستان باید برای تامین حق آبه ایران از هامون و هریر رود همکاری های لازم را انجام دهد.

وی تاکید کرد: در این رابطه توافق نامه هایی نوشته شده که باید اجرا شود و برای هریر رود نیز یک کارگروه حل مشکلات موجود تعیین شده است.

وزیر امور خارجه یادآور شد: در ماه های اسفند و فروردین وزیر نیرو مامور شد بر اساس توافقنامه ۱۳۵۱ در خصوص حق آب ایران اقدام کند و در این رابطه دو یادداشت اعتراضی به دولت افغانستان ارسال کردیم و سفیر این کشور را به وزارت خارجه دعوت کرده و در خصوص این مسائل با وی مذاکره داشتیم.

ظریف تصریح کرد: اما راه اقدام متقابل در این خصوص باقی مانده و ما اعلام می کنیم اگر افغانستان با ایران همکاری لازم را انجام ندهد؛ ایران ناچار است از تمام همکاری هایی که با این کشور در زمینه های مختلف داشته است به صورت اقدام متقابل صرفنظر کند تا نیازهای به حق ایران در این مسیر برآورده شود.

ظریف با اشاره به اینکه اجلاس اضطراری کمیساریای آب دو کشور به زودی تشکیل خواهد شد، افزود: وزارت امور خارجه در حد توان خود می تواند اقدام به اعمال فشارهای سیاسی و مذاکرات سیاسی کند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه برای تقویت اقتصاد و رشد توسعه منطقه شرق کشور در تلاش هستیم، اظهار کرد: بر این اساس به دنبال راه اندازی بندر بسیار مهم منطقه ای در چابهار که بر این اساس در مسیر جاده شمال و جنوب و جنوب به غرب قرار دارد، هستیم.

ظریف خاطرنشان کرد: برای رفع مشکلات این منطقه نیاز به آمایش سرزمین، اتخاذ سیاست های دراز مدت و … است که تمام مجموعه های کشور باید در کنار یکدیگر نسبت به آن اقدام کنند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
مرا آگاه ساز اگر
جدیدترین اخبار
سیاست روز
سیاست چیست
سیاست نامه
سیاست گذاری
سیاستمدار
سیاست های زنانه
سیاست ایران
سیاست خارجی ایران
سیاستگذاری عمومی